Archive for październik 18th, 2021

MISIE POZNAJĄ ZAWÓD LISTONOSZA

Dzień Poczty Polskiej to idealna okazja to zaznajomienia dzieci z pracą pracowników poczty. Nasze Misie po krótkim wstępie dotyczącym poczty, listów, znaczków i podróży paczki od nadawcy do adresata, przeszły do działania. Najpierw rozgrzaliśmy nasze buzie zabawą logopedyczna: „Dźwięki na poczcie”, następnie na misiów czekał tor przeszkód, który musiały pokonać, aby dostarczyć paczkę pod wskazany adres. Zadanie utrudniał obudzony Miś, szukający swojej poduszki:) Dzieci bardzo wytrwale przechodziły się przez przeszkody i każdy poradził sobie z zadaniem wspaniale.  Paczka została dostarczona. I już wydawało się ze po zawodach, gdy do sali ktoś zapukał. Pod drzwiami czekała na nas torba listonosza i czapka. A w torbie list dla Misiów. Zachorował nasz listonosz i poprosił Misie, aby dostarczyły listy dla Przedszkolaków. Dzielne Misie od razu zabrały się do zadania i po kolei, sala po sali rozdały listy. Ten dzień zakończyła wizyta na poczcie w Lipnicy Murowanej. Panie pracujące na poczcie, jak zawsze przywitały nas z uśmiechem, dzieląc się z nami „tajnikami pracy pocztowca” jak i cukierkami. Złożone życzenia i upominek wywołały jeszcze większy uśmiech na twarzach pań i tym miłym akcentem pożegnaliśmy się i wróciliśmy do przedszkola. To był naprawdę udany dzień.

Jot.Zet.

DZIEŃ POCZTY POLSKIEJ W GRUPIE SÓWEK

Idzie, idzie pan listonosz,
niesie torbę wypełnioną,
a w niej listów pełno ma…
Komu dzisiaj liścik da?

Z okazji Dnia Poczty Polskiej, który obchodzony jest 18 października, w dzisiejszym dniu znaleźliśmy czas, aby zapoznać dzieci z pracą listonosza i instytucją poczty. Na początku zajęć, kiedy dzieci słuchały historii stworzenia poczty, zaskoczyły nas dzieci z grupy Misiów, które za pomocą dzielnego trzyletniego listonosza dostarczyły naszej grupie list od pani Jesieni z zagadkami, w pięknie ozdobionej kopercie. Po ich rozwiązaniu omówiliśmy strój listonosza i jego główne atrybuty. Dzieci omawiały historyjkę obrazkową – drogę listu. Dowiedziały się także, co należy napisać na kopercie, aby list trafił do adresata. Przy okazji podawały swoje adresy, które w większości już znają. Dzieci były bardzo skupione podczas zabawy w wysyłanie listów, w której ćwiczyliśmy rozpoznawanie i nazywanie podstawowych figur geometrycznych. Potem było urządzanie kącika pocztowego, sesja zdjęciowa w fotobudce i zabawa w listonoszy jak i pracowników poczty. Oj głośno na tej naszej poczcie było, głośno:) I strasznie długie tworzyły się kolejki!  Do końca dnia dzieci kleiły koperty, rysowały znaczki, wkładały listy do kopert, a te do skrzynki… chyba im się podobało. To był bardzo ciekawy dzień!

A. Piechnik, J. Zych

EUROPEJSKI TYDZIEŃ KODOWANIA CodeWeek 2021 W GRUPIE SÓWEK

W minionym tygodniu, w czwartek i piątek, dzieci z grupy Sówek uczestniczyły w Europejskim Tygodniu Kodowania CodeWeek 2021 i tym samym zrealizowały II moduł projektu czytelniczego „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” pod hasłem: „Kodujemy razem z małym Misiem”. CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Polska jest jednym z jej liderów – w 2020r. zajęliśmy pierwsze miejsce w rankingu! Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem¹.

Na początku zajęć przedszkolaki obejrzały literackie warsztaty „Misiowej Mamy oraz Misiowego Wujka”, z których dowiedziały się czym jest kodowanie oraz jakie zadania będą miały do wykonania razem z towarzyszącym nam przyjacielem misiem Brunonem Brunatniczkiem. Następnie przystąpiliśmy do rozwiązywania autorskich zagadek Misiowej Mamy, ćwiczących umiejętności logicznego myślenia i rozwiązywania problemów, czyli kompetencji niezbędnych w codziennym życiu, a także stanowiących przygotowanie dzieci do czytania poprzez zabawy z kodami. Sówki z wielkim zaangażowaniem wykonywały wszystkie zadania. Podczas każdego były bardzo skupione, a dodatkowo swoją cierpliwość ćwiczyły podczas grupowego układania na macie do kodowania obrazka, który okazał się  „portretem misia”.
A. Piechnik, J. Zych
.

DZIEŃ MYCIA RĄK U PSZCZÓŁEK

15 października obchodziliśmy w grupie Pszczółek Światowy Dzień Mycia Rąk to święto utworzone przez UNICEF w 2008 roku. Jego głównym zadaniem jest popularyzacja mycia rąk.

Ten szczególny dzień rozpoczęliśmy od czyściochowych piosenek, znanych i lubianych przez dzieci, wprowadzając je w dobry nastrój. Następnie poprowadziliśmy pogadankę o tym, dlaczego mycie rąk jest tak ekstremalnie ważne i po co należy to zrobić. Każde dziecko uważnie przyglądało się swoim rączkom twierdząc, że ich zdaniem są czyste. Jednak nie jest tak do końca jak twierdziły. Nauczyciel przypomniał wszystkim Pszczółkom, że wszędzie wokół nas, nawet na ich wydawałoby się czystych rączkach są rożne wirusy i bakterie. Niektóre z nich są dobre i potrzebne, a jeszcze inne to zarazki, które powodują choroby i inne przykre dolegliwości, które dzieci poznały. Zarazki są tak malutkie, że można zobaczyć je jedynie pod specjalnym urządzeniem, które nazywa się mikroskop i działa jak maksymalnie powiększająca lupa. Aby jak najlepiej unaocznić dzieciom jak mogą w rzeczywistości wyglądać nasze ręce wykonaliśmy dwa eksperymenty „Brokatowe zarazki” i „Uciekające zarazki”. Jakież było zdziwienie dzieci, gdy okazało się, że ubrudzone przez Panią ręce pozostawiają swój ślad na wszystkich rączkach dzieci i wcale niełatwo zmyć te „bakterie”. Przy tej okazji dzieci poznały wielkiego sprzymierzeńca w walce z nimi czyli mydło, płyn do dezynfekcji, oraz płyn do naczyń. Na koniec każde dziecko zdało test właściwego mycia rąk, ucząc się zabawnego wierszyka oraz otrzymując odznakę „Mistrza i Mistrzyni czystych rąk”. Miejmy nadzieję, że ta czynność wejdzie naszym Pszczółkom w nawyk :)

A. Marzec – Kokoszka

Zapraszam do obejrzenia zdjęć