Archive for październik 31st, 2021

NAJSTARSZE PRZEDSZKOLAKI ODWIEDZAJĄ CMENTARZ WOJENNY

W ostatnich dniach października dzieci z najstarszej grupy udały się na cmentarz wojenny z I wojny światowej znajdujący się pobliżu kościółka św. Leonarda. Uporządkowaliśmy mogiły żołnierzy, zapaliliśmy znicze pamięci, które przyniosły dzieci  i uczciliśmy chwilą ciszy pamięć bohaterów. Dzieci przed wejściem na nekropolie dowiedziały się, jak należy się zachować w miejscach pamięci, jak ważna jest właśnie pamięć o żołnierzach, którzy walczyli o naszą wolność a także nauczyły się też rozróżniać mogiły żołnierzy polskich, niemieckich i austriackich, którzy wspólnie spoczywają na nekropolii.

A. Piechnik, J. Zych

„Z KULTURĄ MI DO TWARZY” – MOTYLKI W LIPNICKIEJ IZBIE REGIONALNEJ

Jednym z punktów programu edukacyjnego jest zapoznawanie dzieci z kulturą i historią regionu. Motylki w tym celu udały się do pobliskiej izby regionalnej. Dla zainteresowanych – jest to budynek w miejscu pierwszej szkoły podstawowej w Lipnicy Murowanej, tuż obok kościoła św. Andrzeja. Do tej szkoły uczęszczał m.in. Kazik Brodziński, którego postać dzieci poznały podczas wyprawy na Kamienie Brodzińskiego. Po izbie regionalnej oprowadziła nas pani Agata Duśko z Gminnego Domu Kultury. Już od progu wita dzieci charakterystyczny zapach starych sprzętów. Przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały jak nazywają się eksponaty oraz do czego służyły. Dla każdego dziecka była to opowieść jak z innego świata, bo przecież masło mama kupuje w sklepie, a nie wyrabia w maselnicy, po chleb również biegnie do sklepu, a nie wyrabia w dzieży. Motylków bardzo zaciekawiły tary, czyli współczesna pralka oraz stary piec z blachą, czyli dzisiejsza kuchenka. Które bystrzejsze – zauważyły, że nie ma toalety ani łazienki – hmmm wyjaśnianie, że na zewnątrz stał tzw. wychodek było trudne przez dzieci do przyjęcia. Ich oczy stawały się coraz większe ze zdumienia. „Wolimy nasze domki” – stwierdziły na koniec. Wszyscy otrzymali pamiątkowe folderki w nagrodę za uważne słuchanie i obserwowanie.

B. Pajor

Zapraszam do obejrzenia zdjęć