andrzejki-zwyczajeObyczaje andrzejkowe nie ominęły naszych przedszkolaków. Nawet aura za oknem przyczyniła się do niesamowitej atmosfery w grupach. Tuż po śniadaniu dzieci w swoich salach podjęły się wraz paniami zadania –  wywróżyć sobie przyszłość. Panie Kucharki niczym dawne gospodynie z chat pokrytych słomą, topiły w kuchni wosk dla dzieci. A my w salach rozpoczęliśmy od przypomnienia sobie jak to wszystko się zaczęło…  Jak wiele lat temu panny na wydaniu wróżyły sobie w dzień świętego Andrzeja swojego przyszłego męża. Czy to ze skórki z jabłka czy z lania wosku, szukały wskazówek kiedy i gdzie poznają swojego oblubieńca. I my, poprzez zabawę uczestniczyliśmy w laniu wosku przez dziurkę w kluczu, ustawianiu butów do drzwi (kto pierwszy stanie na ślubnym kobiercu), w przebijaniu serca z imionami przyszłego partnera czy w losowaniu talerzyka z wybranym  losem. Dzieci wczuwały się w role, bardzo dobrze się bawiły i chętnie słuchały starych opowieści. Po tradycyjnej części tego dnia odbyła się zabawa w sali u p. Lucynki, gdzie tańcom i szaleństwom nie było końca. Pełen atrakcji dzień dzieci zakończyły już z pewnym pomysłem na następy rok.. 🙂

Jot.Zet.

Wkrótce pełna fotorelacja