przedszkolaki-z-paniaJAK RODZICE
MOGĄ POMÓC SWOJEMU DZIECKU?
15 KROKÓW DO UDANEJ ADAPTACJI.

1.Dużo rozmawiać z dzieckiem na temat pójścia do przedszkola:opowiadanie jak wygląda dzień w przedszkolu, co dzieci tam robią i jak się bawią. Tłumaczmy dziecku dlaczego nie będzie już w domu z mamą oraz dlaczego będzie spędzało w przedszkolu określony czas. Można wspólnie pooglądać zdjęcia mamy lub taty z przedszkola.

2.Bawić się w przedszkole: zainscenizować z lalkami lub misiami cały przedszkolny dzień, bawić się w to, w co dzieci bawią się w przedszkolu. W takiej zabawie można pokazać dziecku sposób porannego rozstania, jak wyglądają posiłki i leżakowanie, kiedy przychodzi po dziecko mama.

3.Wspólnie czytać książeczki o pójściu do przedszkola–  dziecko utożsamiając się z bohaterem może przeżywać różne sytuacje i poznawać sposoby radzenia sobie z nimi. Propozycje książek: „Pora do przedszkola” A. Sójka, „Bolek i Lolek w przedszkolu” M. Berowska , „Kamyczek. Przedszkole” Ch. L’Heureux,  „Tupcio Chrupcio nie chce iść do przedszkola” A. Casalis , „Przedszkoludki 100 radości i 2 smutki” A. Frączek, „Lulaki, Pan Czekoladka i przedszkolaki” B. Ostrowicka, „Opowiadania dla przedszkolaków” R. Piątkowska, „Przedszkolaki z ulicy Morelowej” B. Gawryluk.

4.Nie straszyć dziecka przedszkolem, wychowawcą i nie przedstawiać przedszkola z złym świetle („W końcu będziesz tam grzeczny!”). Nie wyrażajmy swych obaw i wątpliwości związanych z przedszkolem przy dziecku.

5.W pierwszych tygodniach odbierać dziecko wcześnie, tak aby mogło stopniowo przyzwyczajać się do rozłąki.

6.Pomyśleć nad sposobem porannego rozstania, gdyż ten moment jest bardzo ważny. Pożegnanie powinno być krótkie i stanowcze. Ułatwią je rytuały ustalone wspólnie z dzieckiem, np. pomachanie przez okno, wypowiedzenie rymowanki lub wierszyka, uścisk i określona ilość całusów. Dziecko musi wiedzieć, że po takim pożegnaniu rodzic wyjdzie z sali. W pierwszych tygodniach na pewno będzie pojawiał się płacz przy pożegnaniu, ale wydłużanie momentu rozstania tylko pogarsza sprawę. Tylko szybkie pożegnanie pozwoli dziecku jak najszybciej zapomnieć o płaczu i zająć się zabawą. Rzadko kiedy przedszkolak płacze cały dzień, zazwyczaj jest to tylko kilka chwil!

7.Składanie obietnic możliwych do spełnienia– jeśli obiecujemy, że przyjdziemy po obiedzie, to tak zróbmy! Dziecko czuje się niepewnie w nowym środowisku, dlatego słowo rodzica musi być czymś w 100% pewnym.

8.Przytulanka– przynoszenie z domu ulubionej zabawki sprawi, że dziecko będzie czuło się pewniej w nowym miejscu.

9.Dzień w przedszkolu ma swój określony rytm, inny niż w domu. Przygotujmy dziecko do tej zmiany, zaczynając już w domu, np. zmieńmy pory posiłków, kładźmy dziecko spać wcześniej i budźmy o wcześniejszej godzinie. Takie stopniowe przyzwyczajanie dziecka do innego rozkładu dnia pozwoli mu łatwiej odnaleźć się w przedszkolu.

10.Uczenie dziecka samoobsługi i samodzielności – przedszkolak będzie czuł się pewniej w nowym miejscu, kiedy będzie mógł sam sobie poradzić w niektórych sytuacjach, np. skorzystać z toalety, ubrać się, zjeść posiłek.

11.Przyzwyczajajmy dziecko do nieobecności mamy i taty– łatwiej zniesie rozstanie w przedszkolu. Niech pójście dziecka do przedszkola nie będzie dla niego pierwszą dłuższą rozłąką z rodzicami – zorganizujmy wakacje u babci, weekend u cioci, dzień z wujkiem.

12.Zadbajmy o wcześniejsze częste spotkania dziecka z rówieśnikami na podwórku, u znajomych, na placu zabaw. Przedszkolakowi łatwiej będzie odnaleźć się w nowej grupie przedszkolnej.

13.Bardzo ważne jest odwiedzenie przedszkola i poznanie go na dniu otwartym. 

14.Wspólne kupowanie wyprawki pomoże dziecku przygotować się do roli przedszkolaka. Takie przygotowania dają dużo radości i tworzą pozytywne skojarzenia z przedszkolem.

15.Dużym wsparciem dla dziecka podczas pierwszych tygodni w przedszkolu (ale także i później) jest włączanie się rodziców w życie przedszkola. Jak? Przyjdź i poczytaj bajki – twoje dziecko będzie bardzo szczęśliwe. Przyjdź i opowiedz o swojej pracy – twój przedszkolak poczuje się dumny. Pozytywne uczucia, których doświadcza dziecko w związku ze współdziałaniem rodziców i przedszkola, tworzą bardzo dobrą bazę do zaakceptowania przedszkola jako drugiego domu.

Pobrano z: www.kolorowy-swiatdzieci.blogspot.com