”Jesteśmy wyjątkowi,
Jesteśmy dzielni.
Popełniamy błędy
ale się ich nie boimy.
Jeszcze nie wszystko wiemy
ale postaramy się dowiedzieć jak najwięcej.
Chcemy być szczęśliwi
i chcemy aby świat wokół nas też taki był.
Jesteśmy jedną drużyną.
Bo jeden za wszystkich i wszyscy za jednego!”

Nie jest nowością, że dzieci trzeba stale uczyć i  pokazywać, że to co im nie jest znane, wcale nie jest złe lub gorsze. Często dzieci z różnymi zaburzeniami są odpychane przez swoich rówieśników ze względu na ich „inność”. W naszym przedszkolu od najmłodszych lat uczy się dzieci wzajemnej życzliwości, tolerancji oraz zrozumienia. Bardzo ważne jest, aby wychowanie młodego pokolenia opierało się na akceptacji i zrozumieniu odmienności innych ludzi.

  Kwiecień uznawany jest za czas, w którym w sposób szczególny szerzy się wiedzę na temat autyzmu.

W związku z tym przedszkolaki z grupy Sówek 5 kwietnia nie tylko zaświeciły na niebiesko, ale również wiele dowiedziały się na temat zaburzenia jakim jest autyzm. W tematykę dnia wprowadził dzieci Edward, który tak jak dzieci świecił na niebiesko i chociaż był bardzo nieśmiały, co nieco o sobie opowiedział. Następnie zaprosił dzieci do wysłuchania bajki psychoedukacyjnej „Czarodziejka”, która wprowadziła dzieci w świat rówieśnika z autyzmem, pomogła poznać i zaakceptować inność. Sówki rozmawiały o trudnościach bohaterki oraz jej umiejętnościach i sposobach radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Przedszkolaki zrozumiały, że dla osób z autyzmem ważna jest przewidywalność i powtarzalność sytuacji, a poprzez doświadczenia sensoryczne mogły przenieść się do świata autyzmu i poczuć jak poszczególne zmysły zniekształcają odbiór rzeczywistości. Podczas warsztatów, które miały na celu wprowadzić dzieci w świat autyzmu, doświadczały wielu bodźców jednocześnie, co często okazało się być bardzo nieprzyjemne. Te działania miały ich nauczyć życzliwości, tolerancji i zrozumienia dla osób dotkniętych autyzmem. Niezwykle ciekawym wyzwaniem okazała się próba nawiązania kontaktu oraz „wyciągnięcia” z własnego świata osoby z autyzmem w którą wcieliła się p. Asia. Sówki zastanawiały się, co zrobić, aby ta próba się udała. Z wielką dumą możemy napisać, że dzieci zdały ten egzamin wręcz rysująco ;-). Podsumowaniem dnia było wspólne stworzenie plakatu pt.: „Każdy jest inny, ale wyjątkowy”. 

Sówki już wiedzą jakim zaburzeniem jest autyzm, wskazują trudności z jakimi mierzą się takie osoby, potrafią im pomóc, okazać szacunek oraz podać pomocną dłoń. Wiedzą, że autyzm jest wśród nas, wystarczy go poznać i zrozumieć, aby świat osób z autyzmem zmienić na lepszy.

Dzień Świadomości Autyzmu w przedszkolu to szczególnie ważny dzień. To, czego nauczymy dzieci na tym etapie jest niezwykle ważne, o czym nie trzeba przekonywać chyba nikogo. W świecie wciąż brakuje zrozumienia dla tego zaburzenia. Niektórzy dorośli komentują zachowanie dzieci w sklepach i na placu zabaw, inni budują postawę opartą na “nie baw się z nim”. Jednak szczerze wierzymy, że budując empatyczną postawę u dzieci na etapie przedszkola, sprawimy, że wyrosną z nich mądrzy dorośli. 

Świećmy na niebiesko nie tylko w kwietniu, ale przez cały rok!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

Arletta Piechnik, Joanna Zych