prezentyW dniach 17.12 – 21.12. 2018 roku dzieci z grup  III, IV oraz V  wraz ze swoimi paniami zrealizowały projekt pt. ,,Prezenty”. Jego celem było zapoznanie się z bożonarodzeniowymi tradycjami i nauczenie przedszkolaków wzajemnego szacunku. Nauczycielki wprowadziły odpowiednią atmosferę, opowiadając o najważniejszych aspektach Świąt Bożego Narodzenia, mówiąc m.in. o wartości prezentów czy różnych obyczajach.

Projekt składał się z trzech etapów. W pierwszym z nich dzieci w ciekawy i praktyczny sposób poznały słynne świąteczne zwyczaje. Ubierały choinkę, słuchały pięknych baśni czy świątecznych wierszy. Z zaangażowaniem włączyły się również w rozmowę na temat tradycji wręczania prezentów, składania sobie życzeń, dochodząc przy tym do wniosku, że najcenniejsze są te prezenty, które zrobiliśmy sami.

Później przywitaliśmy panią Jagodę Kruk, która prowadzi pobliską kwiaciarnię. W inspirujący sposób opowiedziała dzieciom o swojej pracy oraz pokazała różne sposoby pakowania prezentów, co wykorzystały już następnego dnia- samodzielnie owijały pakunki, co pokazano na wystawie w sali grupy IV.

Nie zabrakło także zabawy edukacyjnej w ,,koło fortuny”, a dzięki pytaniom i zadaniom mogły wygrać renifera z lizakiem.

Drugi etap był nie mniej fascynujący. Grupa III oraz IV wykonała i udekorowała pierniczki na choinkę, które chyba wszystkim kojarzą się z tym wyjątkowym czasem. Następnie dzieci dowiedziały się, jakie ozdoby dawniej królowały na drzewkach. Z radością powitaliśmy Panią Ewę Urbańską, która poszerzyła naszą wiedzę na temat technik malowania baniek i pokazała, w jaki sposób powstają te ozdoby. Wiele materiału plastycznego pozwoliło na zabawę i naukę w jednym, czyli samodzielne wykonanie dekoracji choinkowych.

Grupa IV otrzymała wyjątkowy prezent, czyli własną sesję fotograficzną autorstwa Pana Jarosława Krzaka. Przedszkolaki samodzielnie wykonały ramki do zdjęć, a następnie zabrały do domu jako prezent.

III etap był wspaniałym ukoronowaniem projektu. Obejrzeliśmy jasełka, w których zagrały najstarsze grupy, a potem zasiedliśmy do wigilijnego stołu, gdzie każdy włączył się w kolędowanie.

To był intensywny i pracowity czas, ale nie żałujemy wysiłku. Te dni okazały się naprawdę magiczne i wyjątkowe. Dziękujemy przybyłym gościom za to, że zechciały bezinteresownie podzielić się swoją cenną wiedzą, a także Panu fotografowi za owocną sesję. Podziękowania kierujemy, także Pani Agnieszce Żołna- Zdunek – Dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej za wypożyczenie koła fortuny. Życzymy wszystkiego dobrego w 2019 roku.

Joanna Krzak

ZAPRASZAMY DO GALERII