2085

Takie niespodzianki to nasze dzieciaki lubią najbardziej. Otóż pani dyrektor Anna Marzec-Kokoszka w współpracy ze mną (Joanna Zapart :)) po dokładnym przeglądzie rynku 🙂 i internetu, zakupiła dla wszystkich dzieci –  zwłaszcza dla tych o specjalnych potrzebach edukacyjnych – piękne cztery tablice manipulacyjne. O czym mowa? Mianowicie mowa o świetnie wyposażonych tablicach o rozmiarach 70cm x 50 cm w takie elementy jak: brelok – miarka, drzwiczki z zamykaniem na zasuwę, bucik z sznurowadłami, drzwiczki z zamykaniem na łańcuch, duża nakrętka, dzwonek elektryczny, dzwonek hotelowy, dzwonek rowerowy, gniazdko z wtyczką, kółko obrotowe, magnes z blaszką, minutnik, pokrętło kranu, portfelik, rzep, włącznik światła z lampką 3 LED, zamek suwakowy, zamek z kluczykami i wiele, wiele innych. A jakie ma zadanie taka tablica? Otóż poprzez zabawę dzieci rozwijają koordynacje wzrokowo-ruchową, doskonalą percepcję wzrokową i sprawność manualną. Tablica manipulacyjna (nazywana również tablicą sensoryczną lub tablicą aktywności) to spełnienie marzeń każdego malucha o swobodnym dostępie do miejsc będących zwykle poza jego zasięgiem. Potrzeba odkrywania i ciekawość świata, dzięki którym dzieci uczą się i rozwijają, zaspokajane są nie tylko za pomocą skomplikowanych i drogich zabawek, ale także w kontakcie z najprostszymi przedmiotami codziennego użytku.  Dziecięce rączki bez ustanku coś naciskają, przesuwają, przekręcają, ich sprawność i precyzja działania wzrasta, usprawnia się również koordynacja ręka – oko, a to umiejętności niezbędne na przykład do podjęcia nauki pisania. Dzięki odpowiedniemu doborowi elementów zabawa stymuluje wszystkie zmysły. A to nie wszystkie zalety naszych tablic manipulacyjnych 🙂

Dzieci z wielką radością i zaciekawieniem badały każdą z tablic. Odgłosów dzwonków, piszczałek, zadowolenia nie było końca. Nasze przedszkole wzbogaca się w nowatorskie i kreatywne sposoby nauki i zabawy. Liczymy na więcej, a to dopiero początek… 🙂

Jot.Zet.

Fotorelacja