z16783712qkartki-swiateczne-stowarzyszenia-sos-wioski-dzieciJuż zawitał do nas Nowy Rok, stajemy w obliczu nowych zadań, jednak zawsze miło jest powspominać… Okres przedświąteczny dla naszego oddziału przedszkolnego był czasem wytężonej pracy. Udało nam się namówić na spotkanie warsztatowe babcię Weroniki, która znana jest z artystycznego zacięcia i potrafi zrobić istne cudeńka, z tego co ma pod ręką. Pani Teresa pokazywała i tłumaczyła jak wykonać tradycyjne zabawki na choinkę ale przede wszystkim opowiadała dzieciom o tym, jak dawniej przygotowywano się do Świąt Bożego Narodzenia.
Swymi opowieściami roztoczyła przed nami klimat drewnianej chałupy, gdzie w rogu u powały wisiał czubek choiny lub gałązki jodłowe. Zamiast błyszczących bombek na gałązkach wisiały jabłka, orzechy owinięte w sreberka i łańcuchy ze słomy i bibułki. Czasy się zmieniły ale nie to, że tak dawniej jak i dzisiaj dzieci uwielbiają wykonywać ozdoby na choinkę, śpiewać kolędy i spędzać ten czas z najbliższymi.
          Wspominając okres przeddświąteczny, nie można pominąć szczególnego wydarzenia, które w naszej grupie odbyło się po raz pierwszy. Dzięki inicjatywie mamy Mai, mieliśmy wspaniałą uroczystą Wigilię, podczas której łamaliśmy się opłatkiem, składaliśmy sobie życzenia i zjedliśmy pyszne dania wigilijne. Gorąco dziękujemy Pani Karolinie za zaangażowanie i  bezinteresowność.
R. Krzyżak