AFRYKAŃSKI TYDZIEŃ U MOTYLKÓW

Ostatni tydzień lutego w grupie Motylków upłynął pod hasłem „Zwierzęta afrykańskie – podróż do parku safari”. W ramach afrykańskiego tygodnia  dzieci zyskały kolejny, czasowy kącik tematyczny dzięki któremu  mogły chociaż przez chwilkę poczuć się jak na prawdziwym safari. Ponadto poprzez zabawę utrwalały wiedzę o tym niezwykle interesującym temacie, a jednocześnie doskonaliły różne, ważne dla rozwoju dzieci, umiejętności: grafomotorykę, dodawanie, odejmowanie, spostrzeganie, koordynację wzrokowo- ruchową, rzucanie obręczy do celu. Dzieci bardzo chętnie sięgały też po książki oraz kolorowanki związane z tematem.

Gorący tydzień rozpoczął się od zapoznania z książką Anity Głowińskiej pt. „Kicia kocia w Afryce”, która została przedstawiona w formie magicznego teatrzyku „Kamishibai”. Dzieci w skupieniu obejrzały teatrzyk, dzięki któremu dowiedziały się, co oznacza słowo sawanna, jaki panuje tam klimat, co to takiego park safari oraz poznały zwierzęta, które tam żyją. Dzięki tej niezwykłej formie teatru, dzieci doskonale zapamiętały treść książki i po zakończonym spektaklu bezbłędnie odpowiadały na pytania. Muszę przyznać, że niektóre były bardzo trudne.

Przedszkolaki dowiedziały się, gdzie na mapie świata znajduje się Afryka, a następnie samodzielnie, na naszym przedszkolnym globusie próbowały odszukać nowo poznany kontynent. Z tym zadaniem również nie miały żadnego problemu. Nie zabrakło oczywiście pięknie wykonanej przez dzieci pracy plastycznej, którą można podziwiać na tablicy obok sali Motylków. Jednym z pamiętnych dni w grupie było spotkanie z tajemniczym gościem, który przybył do nas prosto z Afryki. Zanim dzieci dowiedziały się kim on jest, korzystając z pięknej, wręcz tematycznej pogody, łapały promyki słońca na przedszkolnym placu zabaw. Po powrocie do sali na dzieci czekała już niespodzianka w postaci niezapowiedzianego gościa, którym była Małpa Filomena- to właśnie ta sympatyczna Małpka odwiedziła grupę Motylków i poprowadziła czwartkowe zajęcia. Dzieci z wielką uwagą słuchały opowiadań Filomeny m.in. o tym  czym różni się ZOO od parku safari, jak zaplanować prawdziwą podróż do safari, jaki wybrać środek transportu na tak daleką podróż, co obowiązkowo musi znajdować się w walizce podróżnej, gdzie się zatrzymać na nocleg,  jak zachować się podczas zwiedzania parku safari. Małpa Filomena przygotowała  dla dzieci wiele ciekawych zadań, które były doskonałą formą zabawy oraz podsumowaniem zdobytych dotąd wiadomości. Nie zabrakło również prezentów od Małpki oraz ulubionych zabaw ruchowych związanych z tematyką, m.in. „Małpa Filomena” czy  „Podróż do dżungli”.  Afrykański tydzień dostarczył dzieciom wiele cennych informacji oraz sprawił, że na ich  ustach codziennie rysował się uśmiech.  

J. Zych

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć