CZEKAMY NA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

mikolaj-biskupNa świętego Mikołaja czekamy w przedszkolu 6 grudnia! Mamy nadzieję, że odwiedzi nas prawdziwy święty Mikołaj, który żył dawno temu na terenach dzisiejszej Turcji. Był bardzo wrażliwy na ludzkie nieszczęścia i niedolę. Po śmierci rodziców dzielił się chętnie swoim majątkiem z biednymi. Był jedynakiem. Mógł żyć w luksusie, ale wolał pomóc biednym i potrzebującym i to właśnie im rozdał swoje bogactwa. Jakie prezenty dostawały od niego dzieci? Najczęściej obdarowywano je chlebem, orzechami, pieniędzmi na słodycze i książkami, krzyżykami, świętymi obrazkami, tabliczkami, ptaszkami w klatce lub… rózgą. Był człowiekiem dobrym, pobożnym, miłosiernym, dlatego mieszkańcy Miry wybrali go na swojego biskupa¹. Legenda głosi, że gdy dowiedział się, że trzy córki ubogiego mieszkańca miasta nie mogą wyjść za mąż, gdyż ich ojca nie stać na posag, podrzucił im ukradkiem większą sumę pieniędzy. 

„Wierzymy, że Ty, o  Święty Mikołaju przynosisz dobro nam i mówisz: lubię dzielić się tym, co mam.
Rozdajesz nam nadzieję, by z wiarą patrzeć w dal, a miłość to największy Twój dar!”

  1. dziecisawazne.pl