DZIEŃ MYCIA RĄK U PSZCZÓŁEK

     15 października obchodziliśmy w grupie Pszczółek Światowy Dzień Mycia Rąk to święto utworzone przez UNICEF w 2008 roku. Jego głównym zadaniem jest popularyzacja mycia rąk.

     Ten szczególny dzień rozpoczęliśmy od czyściochowych piosenek, znanych i lubianych przez dzieci, wprowadzając je w dobry nastrój. Następnie poprowadziliśmy pogadankę o tym, dlaczego mycie rąk jest tak ekstremalnie ważne i po co należy to zrobić. Każde dziecko uważnie przyglądało się swoim rączkom twierdząc, że ich zdaniem są czyste. Jednak nie jest tak do końca jak twierdziły. Nauczyciel przypomniał wszystkim Pszczółkom, że wszędzie wokół nas, nawet na ich wydawałoby się czystych rączkach są rożne wirusy i bakterie. Niektóre z nich są dobre i potrzebne, a jeszcze inne to zarazki, które powodują choroby i inne przykre dolegliwości, które dzieci poznały. Zarazki są tak malutkie, że można zobaczyć je jedynie pod specjalnym urządzeniem, które nazywa się mikroskop i działa jak maksymalnie powiększająca lupa. Aby jak najlepiej unaocznić dzieciom jak mogą w rzeczywistości wyglądać nasze ręce wykonaliśmy dwa eksperymenty „Brokatowe zarazki” i „Uciekające zarazki”. Jakież było zdziwienie dzieci, gdy okazało się, że ubrudzone przez Panią ręce pozostawiają swój ślad na wszystkich rączkach dzieci i wcale niełatwo zmyć te „bakterie”. Przy tej okazji dzieci poznały wielkiego sprzymierzeńca w walce z nimi czyli mydło, płyn do dezynfekcji, oraz płyn do naczyń. Na koniec każde dziecko zdało test właściwego mycia rąk, ucząc się zabawnego wierszyka oraz otrzymując odznakę „Mistrza i Mistrzyni czystych rąk”. Miejmy nadzieję, że ta czynność wejdzie naszym Pszczółkom w nawyk :)

A. Marzec – Kokoszka

Zapraszam do obejrzenia zdjęć

Praca plastyczna