DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA U MOTYLKÓW

12 listopada dzieci z grupy Motylków obchodziły „Dzień Zdrowego Śniadania”,  realizując  jeden z modułów projektu czytelniczego „Mały miś w świecie wielkiej literatury” pod hasłem „Dbamy o zdrowie z małym misiem”. Celem modułu było kształtowanie czynnych postaw wobec zdrowia i bezpieczeństwa poprzez propagowanie zdrowego stylu życia i tworzenie warunków do dokonywania wyborów sprzyjających zdrowiu. Nasz warzywny dzień rozpoczął się od wysłuchania krótkiego opowiadania Ewy Stadtmüller „Przepis na zdrowie” oraz  zaprezentowania dzieciom piramidy zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Przedszkolaki dowiedziały się na czym polega taka piramida i dlaczego jest ważna dla każdego człowieka , jak powinien wyglądać ich jadłospis, co powinno znaleźć się codziennie na talerzu, a jakich produktów należy unikać. Wiedzą również, aby być zdrowym należy także zadbać o regularne ćwiczenia fizyczne, które powinny iść w parze ze zdrowym odżywianiem. Podczas zajęć dzieci znakomicie poradziły sobie z uzupełnieniem produktów na  piramidzie oraz  klasyfikowaniem produktów na zdrowe i niezdrowe. Podsumowaniem zajęć było samodzielne przygotowanie przez dzieci zdrowych  i kolorowych kanapek. Zanim jednak „Motylki” przystąpiły do zadania, przypomniały sobie zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas posługiwania się nożem oraz dokładnie umyły ręce. Dzieci samodzielnie smarowały pieczywo masłem oraz białym serkiem, a następnie układały na kromkach wybrane przez siebie produkty. Zadanie wykonały doskonale! Podczas robienia kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę.  Okazało się, że dzieci lubią warzywa, a najlepiej smakują im kanapki zrobione własnoręcznie, które wyglądały pięknie, kolorowo i były bardzo zdrowe. Do drugiego śniadania przedszkolaki miały zdrową wodę mineralną, za którą serdecznie dziękujemy Pani Gosi – mamie Nataszki.

Wszystkim naszym dzisiejszym działaniom przyglądał się oczywiście nasz futerkowy przyjaciel – Jerzy, który odpoczywa w przedszkolnej sali.

J. Zych

Zapraszam do obejrzenia zdjęć