DZIEŃ ZIEMI 2022

Wydarzenia ubiegłego  tygodnia przebiegały pod hasłem: EKOLOGIA.  My, nauczyciele chcielibyśmy i dążymy do tego, aby nasze przedszkolaki miały świadomość, że to od nas samych w dużej mierze zależy, na jakiej ziemi przyjdzie w przyszłości żyć nam, i przyszłym pokoleniom. Nie możemy stać i biernie się przyglądać jak przyszłość naszej planety – naszego domu, zmierza w złym kierunku. Każdy z nas może przecież oszczędzać wodę, segregować śmieci, kupować mniej ubrań, oszczędzać prąd i nie ciskać śmieci po rowach, rzekach czy lasach…. tak mało, a tak wiele zarazem. Tego co możemy zrobić dla środowiska uczymy dzieci cały czas, jednak w kwietniu, kiedy obchodzimy DZIEŃ ZIEMI, nasze działania proekologiczne stają się bardziej intensywne. Kilka dni temu odbyła się fantastyczna impreza przedszkolna POKAZ MODY RECYKLINGOWEJ, w salach powstały kąciki ekologiczne, uczyliśmy dzieci wierszy i piosenek o ochronie przyrody i przeprowadziliśmy sporo rozmów i zajęć dotykających tematyki związanej z ekologią . Zwieńczeniem naszych działań był HAPPENING EKOLOGICZNY, który jak co roku organizujemy w DZIEŃ ZIEMI czyli 22 kwietnia. Nasze przedszkolaki głośno skandując ekologiczne hasła przeszły ulicami Lipnicy Murowanej i Lipnicy Dolnej. Barwny pochód odwiedził wiele instytucji w naszej miejscowości, wprowadzając nieco pozytywnego zamieszania do ich funkcjonowania, ale wszędzie spotykając się z miłym i serdecznym przyjęciem. W nagrodę gospodarze otrzymywali kolejną odznakę przyjaciela przyrody, tym razem z hasłem: DBAM O ZIEMIĘ 2022. Z radością zauważamy, że odznaki te są chętnie eksponowane w licznych lipnickich urzędach. 
Dzieci wiedzą bardzo dużo o potrzebie dbałości o ziemię, o źródłach energii i potrzebie ich oszczędzania, znają zasady segregacji śmieci, ich wrażliwość proekologiczna jest naprawdę wysoka. Wystarczy przejść się z nimi na spacer, by dowiedzieć się jak bardzo… spacerując zauważą każdego śmiecia leżącego w rowie, a nieudacznika, który dokonał tego czynu potrafią odpowiednio ocenić. Miejmy nadzieję, że świadomość i wrażliwość proekologiczna , którą nabyli w okresie przedszkolnym zaprocentuje w przyszłości w myśl powiedzenia „Czym skorupka za młodu….”
R. Krzyżak
                                                                                                      
Fotorelacja: