DZIEŃ ZIEMI

W tym roku obchody z okazji Dnia Ziemi miały nieco inny charakter niż co roku. Nasze przedszkole zostało zaproszone przez władze gminne do udziału w finale  imprezy ekologicznej pod hasłem „Posprzątaj z nami Małopolskę”, która miała miejsce 21 kwietnia  przy WDL w Lipnicy Dolnej . W wydarzeniu tym brało udział wielu znamienitych gości min. Wicemarszałek Województwa Małopolskiego p. Józef Gawron. Akcja zintegrowała ze sobą wiele środowisk ze wszystkich  Lipnic i Rajbrotu…szkoły, przedszkola, UTW, OSP, KGW i inne instytucje połączyły siły….wszystko dla ZIEMI. Tak naprawdę była to pouczająca i piękna lekcja dotykająca tematyki ochrony naszego środowiska. 

Lipnickie przedszkolaki wspólnie z rodzicami przygotowali na ten dzień zjawiskowe recyklingowe nakrycia głowy i podczas imprezy odbył się ich pokaz. Zorganizowały także barwny i głośny HAPPENING EKOLOGICZNY, taki jaki tylko my potrafimy zrobić :) Skandowały hasła ekologiczne, a ich repertuar jest co roku coraz bogatszy. Zaprezentowały także kolorowy taniec ekologiczny z kwiatami, który dopełnił tła imprezy. Udział w pikniku ekologicznym to nie tylko zadania do wykonania, ale także doskonała zabawa…. tym bardziej, że pogoda w tym dniu spisała się na medal. Była dmuchana zjeżdżalnia, strażacki meleks, wata cukrowa , popcorn… czyli to ,  co potrzebne by maluchy były szczęśliwe. Przedszkolaki brały udział w licznych quizach wiedzy przyrodniczej, na stoiskach organizacji ekologicznych z województwa małopolskiego, za co otrzymywały ekologiczne nagrody. Muszę przyznać, że ich wiedza robiła spore wrażenie na zadających pytania :)
Wszystkim tym działaniom przyglądała się okiem kamery ekipa telewizyjna TVP Kraków i na bieżąco zdawała relacje z tego wydarzenia swoim widzom. 
W nagrodę za aktywny udział w finale akcji „Posprzątaj z nami Małopolskę” oraz w ramach akcji „Drzewo dla klimatu” otrzymaliśmy kilka drzewek, które zostały zasadzone przez nasze przedszkolaki wraz z paniami na zielonym ogrodzie przedszkolnym, gdzie będą sobie rosły, produkowały tlen, dawały upragniony cień w upalne dni i będą przypominały nam o tym szczególnym dniu. Dniu, w którym wszyscy myślami byliśmy z naszą ukochaną i piękną ZIEMIĄ.
                                                                                                           Renata Krzyżak