EUROPEJSKI TYDZIEŃ KODOWANIA CodeWeek 2021 W GRUPIE SÓWEK

W minionym tygodniu, w czwartek i piątek, dzieci z grupy Sówek uczestniczyły w Europejskim Tygodniu Kodowania CodeWeek 2021 i tym samym zrealizowały II moduł projektu czytelniczego „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” pod hasłem: „Kodujemy razem z małym Misiem”. CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Polska jest jednym z jej liderów – w 2020r. zajęliśmy pierwsze miejsce w rankingu! Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem¹.

Na początku zajęć przedszkolaki obejrzały literackie warsztaty „Misiowej Mamy oraz Misiowego Wujka”, z których dowiedziały się czym jest kodowanie oraz jakie zadania będą miały do wykonania razem z towarzyszącym nam przyjacielem misiem Brunonem Brunatniczkiem. Następnie przystąpiliśmy do rozwiązywania autorskich zagadek Misiowej Mamy, ćwiczących umiejętności logicznego myślenia i rozwiązywania problemów, czyli kompetencji niezbędnych w codziennym życiu, a także stanowiących przygotowanie dzieci do czytania poprzez zabawy z kodami. Sówki z wielkim zaangażowaniem wykonywały wszystkie zadania. Podczas każdego były bardzo skupione, a dodatkowo swoją cierpliwość ćwiczyły podczas grupowego układania na macie do kodowania obrazka, który okazał się  „portretem misia”.
A. Piechnik, J. Zych
.