GÓROL CI JO, GÓROLICEK…

W minionym tygodniu przedszkolaki z grupy Sówek realizowały blok tematyczny „Na góralską nutę”. Dzieci miały okazję dowiedzieć się, gdzie leżą Tatry i jakie miasto jest ich stolicą, co to takiego oscypek, jak brzmi góralska muzyka, co i jak robi się z owczej wełny, jakie zwierzęta można spotkać w Tatrzańskim Parku Narodowym, po czym rozpoznać góralską gwarę. Poznały też najciekawsze miejsca tego regionu. Sówki na własne oczy mogły zobaczyć, jak wygląda strój góralki oraz poznać poszczególne elementy jej stroju. Nie zabrakło również teatrzyku Kamishibai i przedstawienia za jego pomocą niezwykłej Legendy o śpiących rycerzach w Tatrach i przygodach Jaśka – głównego jej bohatera, który znalazł jaskinię pod Giewontem. Były też skoczne góralskie piosenki jak i wymagające świetnej kondycji góralskie tańce.

     W związku z omawianą tematyką, w sali powstał tymczasowy kącik, z którego dzieci bardzo chętnie korzystały, same wzbogacały jego zawartość o pamiątki przywożone z Zakopanego. Dzieliły się bardzo często swoimi wrażeniami z podróży. Podsumowaniem góralskiego tygodnia było stworzenie przez dzieci pracy plastycznej nawiązującej do krajobrazu Podhala. Zajęcia z pewnością przybliżyły dzieciom kulturę góralską, jej charakterystyczne cechy, słowem – dziedzictwo kulturowe Polski, które bardzo przypadło im do gustu.

A. Piechnik, J. Zych

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć