JESTEŚMY RÓŻNI, LECZ RÓWNIE WAŻNI #Na niebiesko

„To, że ktoś jest inny, wcale nie oznacza,
że jest gorszy! Jest po prostu inny…”

Nie jest nowością, że dzieci trzeba stale uczyć i  pokazywać, że to co im nie jest znane, wcale nie jest złe lub gorsze. Często dzieci z różnymi zaburzeniami są odpychane przez swoich rówieśników ze względu na ich „inność”. W naszym przedszkolu od najmłodszych lat uczy się dzieci wzajemnej życzliwości, tolerancji oraz zrozumienia. Bardzo ważne jest, aby wychowanie młodego pokolenia opierało się na akceptacji i zrozumieniu odmienności innych ludzi.  

Z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, który na cały świecie obchodzony jest 2 kwietnia, w grupach „Misiów”, „Motylków”, „Pszczółek” oraz „Sówek” odbyły się zajęcia w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno- Społecznego pod hasłem „Jesteśmy różni, lecz równie ważni”. Organizatorem projektu jest Przedszkole Niepubliczne Akademia Przedszkolaka w Siewierzu. Projekt ma na celu: podnoszenie świadomości społecznej, propagowanie wiedzy na temat Autyzmu oraz Zespołu Aspergera, kształtowanie postaw społecznych u dzieci w wieku przedszkolnym, uświadomienie dzieciom obecności osób niepełnosprawnych w najbliższym otoczeniu, tworzenie sytuacji budujących wrażliwość dziecka, empatię i szacunek wobec innych osób, integracja grupy przedszkolnej, współpraca nauczyciela i dzieci z placówkami oświatowymi z terenu całego kraju poprzez wspólną wymianę doświadczeń na fanpage projektu. 

W ramach projektu przedszkolaki wraz z paniami, wykonały piękne prace plastyczne pod hasłem „Jesteśmy różni, lecz równie ważni” oraz zadanie dodatkowe, które polegało na zrobieniu „niebieskiego” zdjęcia oraz zamieszczeniu go na fanpage projektu na portalu społecznościowym Facebook. 

W tematykę autyzmu wprowadził dzieci krótki filmik pt.: „Maria i ja”, który przedstawił codzienność Marii, dziewczynki dotkniętej autyzmem. Przedszkolaki rozmawiały o trudnościach bohaterki oraz jej umiejętnościach i sposobach radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Dzieci zrozumiały, że dla osób z autyzmem ważna jest przewidywalność i powtarzalność sytuacji. W tym dniu dzieci z poszczególnych grup wykonywały różne zadania związane z tematyką projektu, a co najważniejsze, w akcie solidaryzmu z osobami z zaburzeniami autyzmu „zaświeciły na niebiesko” ubierając się właśnie na ten kolor. Nie bądź zielony w temacie autyzmu – 2 kwietnia zaświeć się na niebiesko!

„Człowiek podążający za tłumem nie zajdzie dalej niż tłum. Człowiek, który idzie swoją drogą, prawdopodobnie trafi w miejsca, w których nikogo wcześniej nie było. Kreatywności życiowej towarzyszą trudności, gdyż oryginalność rodzi pogardę. Jeśli wyprzedzasz swoje czasy to masz pecha, ponieważ, gdy w końcu wszyscy zrozumieją, że miałeś rację, zaczną mówić, że to było od początku oczywiste. W życiu możesz wybrać jedną z dwóch dróg: możesz rozpuścić w głównym nurcie lub się wyróżniać. Aby się wyróżniać, musisz być inny; żeby być innym, musisz walczyć o to, by być kimś, kim nikt inny nie może być.” (Alan Ashley- Pitt)

J. Zych

MISIE ŚWIECĄ NA NIEBIESKO 

MOTYLKI ŚWIECĄ NA NIEBIESKO

PSZCZÓŁKI ŚWIECĄ NA NIEBIESKO

SÓWKI ŚWIECĄ NA NIEBIESKO