„Każdy jest inny, każdy wyjątkowy…” Kwiecień miesiącem świadomości na temat autyzmu.

”Jesteśmy wyjątkowi,
Jesteśmy dzielni.
Popełniamy błędy
ale się ich nie boimy.
Jeszcze nie wszystko wiemy
ale postaramy się dowiedzieć jak najwięcej.
Chcemy być szczęśliwi
i chcemy aby świat wokół nas też taki był.
Jesteśmy jedną drużyną.
Bo jeden za wszystkich i wszyscy za jednego!”

Nie jest nowością, że dzieci trzeba stale uczyć i  pokazywać, że to co im nie jest znane, wcale nie jest złe lub gorsze. Często dzieci z różnymi zaburzeniami są odpychane przez swoich rówieśników ze względu na ich „inność”. W naszym przedszkolu od najmłodszych lat uczy się dzieci wzajemnej życzliwości, tolerancji oraz zrozumienia. Bardzo ważne jest, aby wychowanie młodego pokolenia opierało się na akceptacji i zrozumieniu odmienności innych ludzi.

  Kwiecień uznawany jest za czas, w którym w sposób szczególny szerzy się wiedzę na temat autyzmu.

W związku z tym przedszkolaki z grupy Sówek 5 kwietnia nie tylko zaświeciły na niebiesko, ale również wiele dowiedziały się na temat zaburzenia jakim jest autyzm. W tematykę dnia wprowadził dzieci Edward, który tak jak dzieci świecił na niebiesko i chociaż był bardzo nieśmiały, co nieco o sobie opowiedział. Następnie zaprosił dzieci do wysłuchania bajki psychoedukacyjnej „Czarodziejka”, która wprowadziła dzieci w świat rówieśnika z autyzmem, pomogła poznać i zaakceptować inność. Sówki rozmawiały o trudnościach bohaterki oraz jej umiejętnościach i sposobach radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Przedszkolaki zrozumiały, że dla osób z autyzmem ważna jest przewidywalność i powtarzalność sytuacji, a poprzez doświadczenia sensoryczne mogły przenieść się do świata autyzmu i poczuć jak poszczególne zmysły zniekształcają odbiór rzeczywistości. Podczas warsztatów, które miały na celu wprowadzić dzieci w świat autyzmu, doświadczały wielu bodźców jednocześnie, co często okazało się być bardzo nieprzyjemne. Te działania miały ich nauczyć życzliwości, tolerancji i zrozumienia dla osób dotkniętych autyzmem. Niezwykle ciekawym wyzwaniem okazała się próba nawiązania kontaktu oraz „wyciągnięcia” z własnego świata osoby z autyzmem w którą wcieliła się p. Asia. Sówki zastanawiały się, co zrobić, aby ta próba się udała. Z wielką dumą możemy napisać, że dzieci zdały ten egzamin wręcz rysująco ;-). Podsumowaniem dnia było wspólne stworzenie plakatu pt.: „Każdy jest inny, ale wyjątkowy”. 

Sówki już wiedzą jakim zaburzeniem jest autyzm, wskazują trudności z jakimi mierzą się takie osoby, potrafią im pomóc, okazać szacunek oraz podać pomocną dłoń. Wiedzą, że autyzm jest wśród nas, wystarczy go poznać i zrozumieć, aby świat osób z autyzmem zmienić na lepszy.

Dzień Świadomości Autyzmu w przedszkolu to szczególnie ważny dzień. To, czego nauczymy dzieci na tym etapie jest niezwykle ważne, o czym nie trzeba przekonywać chyba nikogo. W świecie wciąż brakuje zrozumienia dla tego zaburzenia. Niektórzy dorośli komentują zachowanie dzieci w sklepach i na placu zabaw, inni budują postawę opartą na “nie baw się z nim”. Jednak szczerze wierzymy, że budując empatyczną postawę u dzieci na etapie przedszkola, sprawimy, że wyrosną z nich mądrzy dorośli. 

Świećmy na niebiesko nie tylko w kwietniu, ale przez cały rok!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

Arletta Piechnik, Joanna Zych