KIEDYŚ – BARDZO WAŻNA SPRAWA! DZIŚ WRÓŻENIE TO ZABAWA CZYLI ANDRZEJKI W PRZEDSZKOLU

andrzejki-zwyczajeAndrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada. Tradycja ta przywędrowała do Małopolski w poł. XVI w. Przez kilka stuleci wróżby andrzejkowe były przeznaczone tylko dla panień, kawalerowie wróżyli sobie w katarzynki.
Dawniej wróżby andrzejkowe traktowano bardzo poważnie, dziś przyjmują formę zabawy z przymrużeniem oka, o czym oczywiście przedszkolaki wiedzą doskonale.
W związku z realizacją projektu Piękna nasza Polska cała uczymy dzieci o tradycyjnych polskich obrzędach. Dlatego w przedszkolu w każdej z grup 29 listopada zorganizowano andrzejki – tradycyjne wróżby, z kolei zabawę taneczną. Dzieci miały okazję do wspólnego spędzenia czasu w swoich grupach i integracyjnych zabaw przy ulubionych utworach muzycznych z dziecięcego repertuaru. Niektóre samodzielnie wykonały andrzejkowe atrybuty. 

Serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy włączyli się w przygotowania do Andrzejkowego Święta, szczególnie za zasponsorowanie poczęstunku dla dzieci, który jeszcze bardziej umilił im ten dzień.

A. Piechnik

Zapraszamy do galerii zdjęć