KOLOROWE SKARPETY WŁÓŻ DZIŚ – TOLERANCYJNY BĄDŹ ZAWSZE!

21 marca, oprócz pierwszego dnia kalendarzowej wiosny, obchodzimy również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa tzw. Dzień Kolorowej Skarpetki. Tego dnia na znak solidarności oraz wsparcia są noszone dwie różne skarpetki. Dlaczego skarpetki? Różne skarpetki stały się symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa, ponieważ chromosom ma kształt skarpetki. 
         Data 21. 03. również  ma  symboliczne znaczenie, ponieważ ludzie z zespołem Downa mają jeden dodatkowy 21 chromosom –  mają trzy zamiast dwóch. To zaburzenie genetyczne jest nazywane trisomią 21 chromosomu.

         Co roku w naszym przedszkolu obchodzony jest Dzień Kolorowej Skarpetki. Tego dnia oprócz założenia skarpet nie do pary rozmawiamy  z przedszkolakami na temat obchodzonego święta. Poruszana zostaje tematyka odmienności oraz tolerancji wobec osób dotkniętych różnego typu schorzeniami i chorobami genetycznymi.   

Celem przeprowadzania tego typu  zajęć jest zachęcenie dzieci do okazywania większej wrażliwości i empatii  oraz do integrowania się z dziećmi chorymi.

W tym roku zachęcamy WAS DRODZY RODZICE do rozmowy z dziećmi na temat tolerancji, odmienności oraz do wzięcia udziału w akcji #SkarpetkoweWyzwanie!

 

W jaki sposób mogę wziąć udział?

Wystarczy, jeśli 21 marca założysz dwie różne skarpetki, zrobisz zdjęcie i udostępnisz je w sieci społecznościowej, oznaczając hashtagiem  #SkarpetkoweWyzwanie.

 

J. Zych

ZDJĘCIA Z UBIEGŁOROCZNEGO DNIA
KOLOROWEJ SKARPETKI