OBCHODY DNIA KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH W GRUPIE SÓWEK

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Sówki, które uwielbiają książki, postanowiły świętować ten dzień, dowiadując się podczas zajęć wiele o pracy i zaangażowaniu osób, dzięki którym możemy z książek korzystać. Dowiedziały się na czym polega praca pisarza, redaktora i ilustratora, co to takiego wydawnictwo, księgarnia i biblioteka, kim jest czytelnik i jak wygląda książka elektroniczna czyli e-book. Omówiły charakterystyczne elementy książki, porównywały je ze sobą. Odczuwały emocje towarzyszące książce – bohaterce czytanego dzieciom opowiadania pt. „Bajka o książce z bajkami”, która na szczęście zakończyła się dobrze. 
Dzieci tego dnia wspólnie zaczęły tworzyć pewne opowiadanie, wcielając się w rolę pisarzy. Na kanwie swojego opowiadania, które jeszcze nie zostało ukończone, a prace nad nim planowane są na najbliższy tydzień, w przyszłości stworzą ilustracje do własnego Teatrzyku Kamishibai. Pod koniec dnia, po wzorowo rozwiązanym quizie wiedzy na temat książek, dzieci zostały nagrodzone imiennymi dyplomami Przyjaciela książek.
    Zamiłowanie do książek, rodzi się w dzieciństwie. To my – dorośli, rodzice i nauczyciele, poprzez swoją postawę, wspólne czytanie, rozwijamy w młodym słuchaczu a później czytelniku, miłość do książek. Rodzice dzieci z grupy Sówek już drugi rok z rzędu zdali wspaniale egzamin z zaszczepiania miłości do obcowania z książką poprzez sumienny udział w projekcie „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”, czego efektem jest między innymi „Księga książkowych hitów dziecięcych” z recenzjami rodziców, a zilustrowana samodzielnie przez dzieci. Jest to najczęściej wertowana książka w naszym książkowym kąciku.
A. Piechnik