PODRÓŻ DO KRAINY EMOCJI

„Ratunku! Co się ze mną dzieje?
Serce bije, ręce drżą i ciało drętwieje!
Jeśli nagle coś się z Tobą dziać zaczyna
To wiedz, że w emocjach tkwi tego przyczyna.
Emocje to pojęcie naprawdę trudne,
A nauczyć się nad nimi panować to zadanie żmudne.
Jednak niczym się nie przejmuj, nie jesteś z tym sam.
Ja również, jak każdy inny człowiek  emocje mam.
Aby z nimi żyć jakoś się dało
To najpierw je poznać by się przydało !

W minionym tygodniu dzieci z grupy Motylków w ramach  programu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” realizowały moduł II „Mały Miś w świecie emocji”. Głównym celem tego modułu było kształtowanie u dzieci umiejętności rozpoznawania, nazywania i rozróżniania emocji oraz rozwijanie zdolności radzenia sobie z nimi. 

Dzieci dowiedziały się co to są emocje i jak ważną odgrywają rolę w naszym życiu. Wiedzą również, że każdy z nas ma prawo czuć się szczęśliwy jak i zły, a najważniejsze jest w jaki sposób pokażemy nasze emocje innym.

Szczególną uwagę podczas tygodnia o emocjach poświęciliśmy złości z którą tak trudno nam sobie poradzić. Dzieci próbując odpowiedzieć na pytanie „Gdzie mieszka złość” na dużym arkuszu papieru, na którym znajdował się powiększony rysunek człowieka, zaznaczały (każdy wybranym przez siebie kolorem), w których częściach ciała odczuwają złość, a następnie omawiały powstały rysunek. Poznały również Gucia- bohatera książeczki „Uczucia Gucia. Gucio się złości” autorstwa Aurelie Chien Chow Chine. Gucio to mały jednorożec, bardzo podobny do dzieci. Na początku przygody z Guciem dzieci dowiedziały się, że ma on magiczną grzywę, która w zależności od jego nastroju zmienia kolor. Dowiedziały się, że Gucio nie lubi przerywać zabawy, gdy mama prosi go do kąpieli- wtedy jego grzywka szybko zmienia kolor na czerwony. Na szczęście wie, co zrobić w takiej sytuacji. Podpowiedział dzieciom, jak zastosować różne, proste ćwiczenia oddechowe, dzięki którym można rozładować nagromadzą złość i odzyskać spokój i tęczowe, radosne kolory.  Dziękujemy mamusi Olusia z naszej grupy za wypożyczenie książeczek.  

Na jednym ze spotkań dzieci poznały zabawy, które mogą pomóc gdy jesteśmy smutni, zdenerwowani oraz odkryły tajemnicę magicznego kuferka, którego zawartość pomoże wyrzucić swój gniew tak, aby nie robić krzywdy sobie i innym. Dzieci mogą korzystać kuferka, kiedy będą potrzebowały. 

Jednym z takich sposobów jest tzw. słoiczek spokoju, który dzieci samodzielnie wykonały- magiczne, mieniące się brokatem naczynie to sposób nie tylko wspaniałą zabawę relaksacyjną, ale także terapia ucząca dziecko kontroli nad własnymi emocjami.

Na zakończenie dzieci rozwiązywały zagadki o emocjach, rozpoznawały emocje odczuwane w różnych sytuacjach, grały kostką emocji naśladując różne miny. Najwięcej radości sprawiła dzieciom zabawa rozładowująca złość „Osa”, która pozwalała nie tylko na rozluźnienie, ale i na uruchomienie pokładów dobrego humoru, co jest przecież doskonałym antidotum na złość.

J. Zych

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć