PODSUMOWANIE MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU CZYTELNICZEGO „MAGICZNA MOC BAJEK”

W roku szkolnym 2020/2021 nasze przedszkole przystąpiło do II edycji Międzynarodowego Projektu Czytelniczego pt. „Magiczna moc bajek”. Organizatorem tego właśnie projektu jest Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle. Autorkami Projektu są nauczycielki wychowania przedszkolnego: Anna Zielińska oraz Ludmiła Fabiszewska. Głównym celem realizowanego projektu jest promowanie wśród dzieci czytania bajek i baśni jako sposobu na ich rozwój, kształcenie, zdobywanie wiedzy i wychowanie szczęśliwego człowieka oraz kształtowanie postaw społecznych u dzieci w wieku przedszkolnym wobec osób z niepełnosprawnością. Grupy biorące udział w tym przedsięwzięciu (MISIE, PSZCZÓŁKI, PROMYCZKI I KOTKI) na samym początku wykonały 4 zadania obowiązkowe wprowadzające do realizacji projektu. Pierwsze z nich pt. „Bajkowy Przyjaciel” polegało na wspólnym wykonaniu maskotki, która będzie towarzyszyła dzieciom podczas magicznej podróży do świata wartości oraz nadanie jej imienia. Po tym zadaniu przyszedł czas na kolejne – zaaranżowanie „Kącika projektowego”. Znalazły się w nich plakaty Projektu, nasze maskotki, Kodeks „JAK DBAĆ O KSIAŻKI” oraz ciekawa literatura. Trzecim zadaniem jakie zrealizowały wszystkie grupy była nauka projektowej piosenki pt. „Magiczna moc bajek” (sł. Anna Bomba, muz. Ludmiła Fabiszewska). Ostatnim obowiązkowym zadaniem wprowadzającym było włączenie rodziców do aktywnej i systematycznej współpracy w realizację Projektu. Polegało to na zachęceniu wszystkich opiekunów do: głośnego czytania na dobranoc oraz podczas poobiedniego odpoczynku. Na zakończenie projektu nasze przedszkole otrzymało certyfikat uczestnictwa, ale to co najważniejsze to to, że udało się rozbudzić w dzieciach zaciekawienie książką oraz zmobilizować część rodziców do codziennego czytania swoim pociechom. Uważamy, że właśnie to jest największą wartością przystąpienia do tego projektu.

P. Wymazała, R. Krzyżak, J. Grabarz, L. Woźniak, B. Pajor