SÓWKI POZNAJĄ WIEJSKIE ZWIERZĘTA

W minionym tygodniu przedszkolaki z grupy Sówek realizowały tematykę związaną z gospodarstwem wiejskim, mieszkającymi w nim zwierzętami oraz zwyczajami panującymi na wsi. Zajęcia miały między innymi na celu wzbudzenie życzliwości i troski wobec zwierząt gospodarskich. Mówiliśmy m.in. o obowiązkach związanych z posiadaniem zwierząt i o tym, co jedzą poszczególne zwierzęta żyjące na wsi, o pracy rolnika – o uprawie ziemi i hodowli zwierząt (karmieniu, doglądaniu).

Dzieci przypomniały sobie nazwy, sposoby poruszania się i odgłosy zwierząt żyjących w gospodarstwie: konia, krowy, kozy, kury, koguta, owcy, indyka, kaczki, gęsi, psa, kota, a także ich miejsca zamieszkania. Przedszkolaki dowiedziały się, dlaczego poszczególne zwierzęta żyją w gospodarstwie oraz jaką drogę musi przejść mleko zanim trafi na nasze stoły. Nie zabrakło również teatrzyku Kamishibai. Tym razem dzieci wysłuchały interesującego opowiadania pt.: „Zuzia jedzie na wieś”, z którego dowiedziały się m.in. jak Zuzia – główna bohaterka spędziła wakacje na wsi. Dzieci bardzo zainteresowały się zajęciami o koniach, poznały różne ciekawostki o nich a także różne ich umaszczenia – teraz świetnie odróżniają konia gniadego, kasztana, jabłkowitego od siwego czy karego, niczym prawdziwi hodowcy :)

Wykonywaliśmy ćwiczenia doskonalące percepcję wzrokową, spostrzegawczość, zadania matematyczne i logopedyczne. Były również warsztaty dojenia krowy –  przedszkolaki mogły się przekonać jaka to trudna i ciężka praca. Powstał też oczywiście kącik czytelniczy z pozycjami książkowymi dotyczącymi omawianego tematu. Sala Sówek na kilka dni zamieniła się w farmę, a dzieci w prawdziwych  farmerów – radości i uśmiechu dzieci nie było końca. 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć 

A. Piechnik, J. Zych