SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM

gornik1

29 listopada nasze przedszkole odwiedził tata Igorka z grupy I, Pan Andrzej Kawalec – górnik z Kopalni Soli w Bochni. Nasz gość opowiadał dzieciom jak wygląda jego praca, jakimi narzędziami posługują się górnicy, opowiedział również o tym w jaki sposób wydobywa się sól oraz węgiel. Podczas spotkania przedszkolaki mogły podziwiać bryły soli, galowy strój górniczy oraz czapkę (czako), która cieszyła się największym zainteresowaniem.  Pan górnik wyjaśnił, że kolor pióropusza nie jest przypadkowy, a jest uzależniony od rangi górnika: biały pióropusz noszą sztygarzy, inżynierowie, zielony – dyrektorzy kopalni,  czarny –  zwykli górnicy,  natomiast czerwony – członkowie orkiestry górniczej.
Pan Andrzej opowiedział również przedszkolakom Legendę o Skarbniku – to opowieść o młodym chłopcu, który był półsierotą i miał rozpocząć pracę w kopalni, aby wspomóc finansowo swoją matkę. Sztygar nie chciał go zatrudnić, ponieważ uważał, że młodzieniec nie poradzi sobie z tak trudnym zadaniem, jakim jest praca w kopalni. Ostatecznie chłopak dostał szansę, ale aby zostać zatrudnionym na stałe, przez tydzień musiał wydobywać taką samą ilość soli jak starsi górnicy. Jeden ze współpracowników postanowił pomóc młodemu chłopcu, który w zamian za przysługę miał podzielić się ze starszym górnikiem swoim zarobkiem. Po tygodniu pracy sztygar uznał, że chłopiec dobrze sobie radzi, więc zatrudnił go na stałe i wypłacił mu pierwsze pieniądze. Chłopiec zgodnie z obietnicą chciał część wypłaty oddać starszemu górnikowi, lecz ten tylko się roześmiał i ukazał mu swoje prawdziwe oblicze – był to Skarbnik. Duch pochwalił młodzieńca za uczciwość i zniknął.

Dzięki tej pięknej legendzie dzieci dowiedziały się, że uczciwość naprawdę popłaca.
Przedszkolakom bardzo podobała się wizyta wyjątkowego gościa , który przybliżył im ciężką, odpowiedzialną, a zarazem niebezpieczną pracę górników. Na koniec spotkania najstarsze przedszkolaki wręczyły Panu Andrzejowi własnoręcznie namalowany obrazek przedstawiający górnika. Dziękujemy serdecznie tatusiowi Igorka  za poświęcony czas,  zaangażowanie, a także  za upominki dla dzieci oraz bryły soli podarowane przedszkolakom.

J. Zych

Zapraszamy  do galerii zdjęć