SPOTKANIE Z RATOWNIKAMI MEDYCZNYMI

13 października to ważna data, bowiem tego dnia swoje święto obchodzą wyjątkowi ludzie, którzy z poświęceniem ratują zdrowie i życie każdego z nas. Mowa tutaj oczywiście o Ratownikach Medycznych. W związku z obchodami Dnia Ratownictwa Medycznego zaprosiliśmy do naszego przedszkola czwórkę wspaniałych i niezwykle odważnych ratowników medycznych – panią Edytę, panią Izę, pana Dawida oraz pana Bartka, którzy przyjechali do nas ze Stowarzyszenia „Malta” Służba Medyczna z Tarnowa. Spotkanie rozpoczęło się prezentacją karetki oraz jej zawartości, każdy przedszkolak miał okazję doświadczyć, co takiego tajemniczego skrywa ten ciekawy pojazd. Nie zabrakło oczywiście największej atrakcji, czyli włączenia kogutów oraz sygnału dźwiękowego. Tego dnia dzieci dowiedziały się na czym polega praca ratownika, utrwaliły najważniejsze numery alarmowe oraz  wysłuchały informacji na temat udzielania pierwszej pomocy; w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomoc czyli jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorką. 

W trakcie prowadzonych zajęć przedszkolaki obserwowały czynności związane ze sprawdzaniem przytomności osoby poszkodowanej oraz prawidłowym wykonywaniem opatrunków medycznych. Nauczyły się, jak wygląda pozycja boczna ustalona i pod bacznym okiem instruktorów ćwiczyły bezpieczne ułożenie ciała oraz prowadzenie resuscytacji krążeniowo oddechowej na swoich misiach. Państwo ratownicy zaprezentowali również odpowiednią technikę, którą stosujemy podczas zadławienia. Na zakończenie przedszkolaki dowiedziały się, co to takiego defibrylator AED, do czego służy oraz poznały jego zastosowanie. Jak słusznie zauważyły- to ratujące życie urządzenie znajduje się na budynku urzędu gminy na naszym lipnickim rynku. W podziękowaniu za przekazanie nam cennej wiedzy oraz przeprowadzenie warsztatów przedszkolaki wręczyły naszym bohaterom podziękowanie, aniołka który ma chronić i czuwać nad nimi każdego dnia oraz złożyły życzenia z okazji ich święta. 

Zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne sprawiły, że dzieci poczuły się „małymi ratownikami”. Dzięki takim spotkaniom przedszkolaki uczą się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia. Dziękujemy! To była dla nas wszystkich cenna lekcja, którą każdy z nas zapamięta na zawsze.  

A. Piechnik, J. Zych

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć