TEATR KAMISHIBAI NAUCZYCIELEM KREATYWNOŚCI

Wczoraj na naszą grupę motylków czekała wyjątkowa niespodzianka w postaci wyjątkowego gościa oraz magicznego teatrzyku Kamishibai. Ta gałąź sztuki wywodzi się z Japonii i opiera się na drewnianej skrzyni oraz planszach z tekstem i obrazkami, za pomocą których opowiada się daną historię. Ta metoda posiada wiele zalet – zachęca do kreatywności, uczy nowych rzeczy,  stwarza okazję do zrozumienia i odróżniania: dobra i zła, prawdy i kłamstwa, rozwija umiejętność słuchania języka literackiego, wzbogaca bierny i czynny słownik dzieci, pobudza zainteresowanie książką jako źródłem wiedzy i przeżyć, wyrabia umiejętność budowania poprawnych wypowiedzi pod względem logicznym, ćwiczy podzielność uwagi i pamięci oraz spostrzegania.

   Dzieci przez cały tydzień poznają popularne i urokliwe baśnie, więc tym razem postanowiliśmy przedstawić im losy Czerwonego Kapturka. Nowa forma opowieści, którą dzieci poznały we wrześniu, wywarła na nich ogromne wrażenie – śledziły scenę z zaciekawieniem i słuchały słów z zapartym tchem. „Czerwony Kapturek” to kolejna baśń, którą dzieci miały okazję poznać za pomocą teatrzyku Kamishibai.  Po niezwykłym przedstawieniu nauczyciel zadawał pytania, a trafne odpowiedzi przedszkolaków świadczyły o tym, że podoba im się nieoczekiwana formuła teatrzyku. Motylki dowiedziały się również w jaki sposób powinniśmy dbać o książki, aby służyły przez kolejne pokolenia. Równie dobrze poszły im zadania w grupach – z chęcią odgadywały także, co znalazło się w koszyczku Kapturka, kierując się jedynie dotykiem. Największą przyjemność sprawiła im jednak możliwość przebrania się za dziewczynkę lub wilka. Piękne i wesołe kostiumy wywołały wiele radości i śmiechu, a dzięki tej zabawie maluchy uczyły się kreatywności i rozwijały swoją wyobraźnię. Naszym zajęciom przyglądała się Pani Dyrektor, która wspiera pomysłowość swoich pracowników i wychowanków.

Teatr odgrywa ważną rolę w życiu dzieci. Uczy ich współpracy, cierpliwości, kreatywności, wyobraźni, koncentracji i empatii. Pokazuje im piękno i bogactwo świata, i pozwala zapoznać się z naszą kulturą. Warto rozwijać te cechy, tym bardziej że pandemia zmusza nas do odkrywania nowych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Powinniśmy uświadomić milusińskich, że przygody nie kończą się na ekranach laptopów i telewizorów.

Joanna Zych

Zapraszam do oglądania zdjęć