WARSZTATY WIELKANOCNE – LIPNICA DOLNA

We czwartek 24 marca nasz oddział przedszkolny odwiedził wielokrotny zwycięzca Lipnickiego Konkursu Palm Wielkanocnych – p. Andrzej Leszczyński, który jest tatą Marysi. Pan Andrzej został zaproszony, aby podzielić się z nami wiedzą dotyczącą sposobu wicia tradycyjnych lipnickich palm. Wiadomo, że nasze lokalne palmy są znane nie tylko w Polsce ale i na świecie. Są bardzo wysokie i jak to mówią dzieci sięgają nieba. Aby takie cuda mogły powstać wymaga to mnóstwa czasu, pracy i umiejętności, które przekazuje się z pokolenia na pokolenie – i o tym wszystkim opowiadał nam właśnie p. Andrzej. Słuchając jego ciekawych opowieści mieliśmy możliwość obserwowania procesu tworzenia palmy. Dzieci sprawdzały wytrzymałość witek wierzbowych, zapoznały się ze sposobami zdobienia palmy. Dowiedzieliśmy się, że w pierwszych latach istnienia konkursu dekorowanie palm było rzeczą drugorzędną i dość mało znaczącą, a głównym atutem był sposób ułożenia witek, wiązania i oczywiście długość . Obecnie nasze palmy wyróżniają się nie tylko wysokością ale również bogatym zdobieniem, którym zazwyczaj zajmują się panie. Już w trakcie zimowych wieczorów zaczyna się w wielu domach wykonywanie bajecznych w kształtach i kolorach kwiatów. Lipniczanie bardzo przywiązali się do tego święta i chętnie kultywują tradycję wicia tych przepięknych i majestatycznych dzieł. Kolejne pokolenia podglądają i mamy nadzieję, wzrastają w przeświadczeniu, że ową piękną tradycję należy kultywować. Temu właśnie służyło nasze spotkanie. 

                                                         R. Krzyżak