Z EKOLOGIĄ NA TY :) – LIPNICA DOLNA

Miniony tydzień upłynął nam pod hasłem EKOLOGIA. To słowo wiele znaczy, bo wiele ważnych treści się w nim ukrywa, a jak  wiele, o tym coraz lepiej dowiadują się nasi wychowankowie. Wiedzą, jakie zagrożenia czyhają na naszą planetę, wiedzą czego nie należy robić i jak one same, już teraz, mogą dbać o Ziemię, która jest naszym wspólnym domem. Nasze przedszkolaki  są bardzo krytyczne w ocenie działań człowieka, które w najmniejszym stopniu nie są godne naśladowania. Nie umknie ich uwadze śmieć, leżący w rowie, nie omieszkają skrytykować każdego, kto wyrzuca śmieci gdzie popadnie. Mają wiedzę jak segregować odpady i pomagają to robić swoim rodzicom, jasne jest dla nich, że należy oszczędzać wodę i prąd, wiedzą czym kończy się bezmyślne wypalanie traw i czego do pieca wrzucać nie wolno. Są świadome, że osoby które palą śmieci są po prostu trucicielami przez których musimy wszyscy oddychać skażonym powietrzem. To wszystko wiedzą małe dzieci i tylko szkoda, że tej wiedzy, niestety, nadal brakuje wielu dorosłym.
Tymczasem nasze „zielone” przedszkolaki w tym  tygodniu,w którym obchodziliśmy Dzień Ziemi  (ze względu na zaistniałą sytuację nie można było zorganizować naszego happeningu ekologicznego) w symboliczny sposób okazały szacunek dla przyrody: wzięły udział w akcji , którą sami wymyśliliśmy pod hasłem „Przytul drzewo”, wyszukiwały w swoich ogrodach małych skarbów natury i je fotografowały (troszku mamy pomogły;)), wykonywały piękne prace plastyczne i przestrzenne, a nawet zbierały śmieci w okolicy swoich domów. Wszystkie te działania miały na celu kształtowanie postaw proekologicznych a  udały się dzięki pomocy i kreatywności naszych wspaniałych rodziców, za co im bardzo dziękuję :)
         

R. Krzyżak

ZDJĘCIA NADESŁANE PRZEZ RODZICÓW DZIECI Z GR. VI