ZAŚWIEĆ NA NIEBIESKO

2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, stanowiący część całego miesiąca dedykowanego temu schorzeniu. W tym dniu kolorem solidarności z osobami z autyzmem jest kolor niebieski. Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, nawiązywania relacji objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Autyzm daje zmysłom błędne wskazówki, dlatego osoby ze spektrum inaczej odbierają światło, obrazy i dźwięki, odmiennie odczuwają dotyk, zapach, smak czy ból. Czasem wiatr czy metka na ubraniu potrafi wywołać panikę, a zwykły dotyk potrafi sprawić fizyczny ból.
Wiele dzieci  z autyzmem ma opóźniony rozwój mowy lub w ogóle nie mówi.
Często nie patrzą w oczy, nie reagują na swoje imię. Może się wydawać, że osoby ze spektrum autyzmu nie lubią kontaktu z ludźmi, NIC BARDZIEJ MYLNEGO,
w rzeczywistości chcą nawiązywać przyjacielskie relacje, jednak sprawia im to trudność ze względu na posiadanie niewystarczających umiejętności w tym zakresie.
Co roku w naszym przedszkolu to bardzo ważny dzień, niestety tym razem nie możemy świętować go wspólnie z przedszkolakami bo wszyscy solidarnie zostajemy w domach. Zachęcamy jednak, by każdy z domu wziął udziału w akcji
„Zaświeć się na niebiesko”. To bardzo proste – wystarczy 2 kwietnia ubrać się na NIEBIESKO, wykonać niebieską dłoń, serce lub pracę plastyczną pt.:” Zapal się na niebiesko”. Wszystkie prace należy sfotografować i udostępnić w grupie na Facebook’u „Zaświeć się na NIEBIESKO”- Światowy Dzień Świadomości Autyzmu lub wysłać wychowawcom grup. Na znak jedności, tolerancji i solidarności ZAŚWIEĆ SIĘ NA NIEBIESKO !

J.Zych