„Z kulturą mi do twarzy” podsumowanie działań październikowych

Minął miesiąc, odkąd wraz z dziećmi z grupy Motylków i Kotków rozpoczęliśmy realizację zadań programu. W październiku działo się bardzo dużo. Oto nasze przedsięwzięcia:

MODUŁ I – W KRAINIE MUZ 

„W magicznym świecie dźwięków”

Dzieci miały okazję poznać brzmienie instrumentów muzycznych, ich wygląd, nazwę. Analizowały, z czego instrument jest zbudowany. Rozpoznawały dźwięki ciche-głośne. Wspólnie zagrały do piosenki „Kasztanki”, wybierając ulubiony instrument. Na koniec rozwiązywały zagadki słuchowe, odgadując nazwę instrumentu po odsłuchaniu jego brzmienia.

MODUŁ II – TU JEST MOJE MIEJSCE

„Perły regionu” 

Motylki wybrały się z wychowawcą do pobliskiej izby regionalnej – czyli małego lokalnego muzeum.  Izba regionalna gromadzi eksponaty, które świadczą o bogatej przeszłości Lipnicy Murowanej. Znajdują się w niej gabloty z ważnymi dokumentami i fotografiami oraz stare narzędzia rolnicze, przedmioty z wyposażenia gospodarstwa domowego, które w dzisiejszych czasach już są nie spotykane. Dowiedziały się, że dawniej w tym miejscu była szkoła podstawowa, do której uczęszczał m.in. Kazio Brodziński, znany i ceniony poeta, którego nazwiskiem nazwano pobliski pomnik przyrody – Kamienie Brodzińskiego. Obejrzały też rysunek, który wykonała patronka naszego przedszkola – św. Urszula Ledóchowska.

MODUŁ III – KOCHAM, LUBIĘ, SZANUJĘ

„Kodeks dobrego zachowania”

Ustalono na początku roku szkolnego zasady panujące w grupach w formie obrazkowej i pisemnej. Teraz i dzieci i wychowawcy razem czuwają nad ich konsekwentnym przestrzeganiem.

 „Bez barier”

Dzieci spotkały się ze współzałożycielem Stowarzyszenia „Nie widząc przeszkód”, a zarazem zawodnikiem Wisły Blind Football Kraków – Mateuszem Krzyszkowskim, który jest osobą niedowidzącą. Opowiedział o swojej niepełnosprawności, o pasji gry w blind football i pokazał specjalną białą laskę.

Akcja „Dzień Piżamy” 

Przedsięwzięcie zapoczątkowane przez fundację „Gdy liczy się czas”. Podczas rozmowy kierowanej na temat chorych dzieci na onkologii, nasze przedszkolaki opowiadały jak one się czują kiedy są chore i jakie emocje im towarzyszą gdy muszą spędzić dzień w łóżku. Przedszkolaki wykazały się wielką empatią słuchając o dzieciach w szpitalu i przemieszczając się po przedszkolu cały dzień w piżamkach.

Beata Pajor

Zapraszam do obejrzenia zdjęć