EKSPERYMENTY DLA PRZEDSZKOLAKÓW

 

„Powiedz mi, a zapomnę,
pokaż – a zapamiętam,
pozwól mi działać, a zrozumiem!”

                               Konfucjusz

 

Wiek przedszkolny charakteryzuje naturalna chęć poznawania świata. Dzieci od najmłodszych lat są ciekawskimi badaczami i odkrywcami. Uczą się poprzez działania, zbierają swoje doświadczenia zaspakajając tym samym zainteresowanie otaczającą rzeczywistością. Jednym ze sposobów zaspokajania ciekawości dzieci są zabawy badawcze i eksperymenty. Eksperymenty przyrodnicze są dla dzieci szczególnie interesujące, ponieważ wyjaśniają zjawiska z najbliższego otoczenia. Podczas takich zabaw maluchy świetnie się bawią i przede wszystkim zaspokajają swoją ciekawość. O to kilka przykładów prostych eksperymentów:

„Mycie rąk przed posiłkami”
Do zabawy potrzebujemy: piasek, miska z wodą, olej, pędzelek, płyn do kąpieli lub mydło w płynie.

Wykonanie doświadczenia:Dzieci muszą mieć umyte i suche ręce. Dzieci kładą ręce na piasek, który przykleja się do dłoni, ale bardzo łatwo jest go usunąć, strzepnąć. Teraz pędzelkiem nanosimy olej na dłoń dziecka. Piasek przylepia się, ale już nie daje się tak łatwo usunąć. Cząsteczki oleju mocno go trzymają. Wkładamy ręce do miski z wodą i okazuje się, że sama woda nie bardzo pomaga. Silnie trzymające się cząsteczki wody, nie bardzo radzą sobie z usuwaniem cząsteczek tłuszczu. Co możemy zrobić? Dolewamy płynu do kąpieli lub mydła w płynie. Co się teraz dzieje? Woda osłabiona przez mydło z łatwością usuwa brud i tłuszcz z rąk.

Eksperyment Skittles – Tęcza na talerzu
Do zabawy potrzebujecie: 1 opakowania cukierków Skittles, duży talerz najlepiej biały, wodę w temperaturze pokojowej.
Wykonanie: Wokół rantu talerza układamy cukierki w kształcie okręgu, następnie wlewamy powoli na środek talerza wodę i obserwujemy co się dzieje. Ważne aby po wlaniu wody nie przestawiać i nie przesuwać talerza, bo barwniki się rozpłyną nierówno.

Ciecz nienewtonowska:
Do zabawy potrzebujecie:
mąka ziemniaczana lub kukurydziana
woda
miska
ewentualnie barwnik
Wszystko mieszamy i świetnie się bawimy:)
Dmuchamy balon za pomocą sody i octu

Do butelki wlewamy około szklanki octu, a do balona wsypujemy około 2 łyżeczki sody. Potem zakładamy balon na butelkę, przesypujemy zawartość sody z balona do butelki z octem i obserwujemy. Po wymieszaniu składników następuje reakcja chemiczna: bąbelkowanie i pienienie się, wydziela się gaz (dwutlenek węgla), który wypełnia nasz balon.

Deszcz w słoiku
Potrzebujemy:
– słoik
– piankę do golenia
– kolorowe barwniki
– wodę
Do słoika wlewamy wodę. Na wierzchu ,,robimy”chmurę z pianki do golenia. Najlepiej pipetą lub strzykawką nanosimy barwniki na ,,chmurę”. Po chwili barwniki przedostaną się przez piankę i słoiku zacznie ,,padać deszcz” :)

Kilka linków z eksperymentami:

mojedziecikreatywnie.pl

dziecisawazne.pl

oprac. P. Wymazała