OD JULKI DO URSZULKI – JAK PRZEDSZKOLAKI POZNAJĄ PATRONKĘ

.

Święta Urszulo, która mieszkasz w Niebie,

naucz nas radości, pomagaj w potrzebie!

Naucz nas odwagi, życia uczciwego

i dróg, co prowadzą do Boga samego!

.

Święta Urszula, to niezwykła postać – o tym już każdy w przedszkolu zdążył się przekonać. Chyba nie ma tu dziecka, które nie słyszałoby o patronce naszego przedszkola. Wiedzą, że jako dziewczynka miała na imię Julcia, że była drugim z siedmiorga rodzeństwa. Podsłuchałam kiedyś na katechezie, jak Motylki z pamięci wymieniały imiona rodziców Julii: Antoniego i Józefiny. Każdy przedszkolak również wie, że gdy Julia wstąpiła do zakonu, to otrzymała nie tylko habit, ale i nowe imię, Urszula. Dzieci zachwycały się wieloma podróżami Urszuli oraz jej znajomością kilku języków obcych.

       A skąd ta wiedza? Z opowiadań sióstr Urszulanek, wychowawczyń, z czytanych tekstów o św. Urszuli, obejrzanej bajce z cyklu „Aureola”, spacerom pod dwór Ledóchowskich. Finałem spotkań z Urszulą była Msza Św. w dniu patronki, a także piknik pod dworem, na który zaprosiliśmy Sówki. Idąc kroczkami św. Urszuli przedszkolaki poznały jej dom, lasek, po którym biegała z rodzeństwem oraz kapliczkę za dworem.

       Bo dobrze znać patronkę swojego przedszkola, to ważna rzecz!

„[Tutaj] kształtować się będą młodociane serca na tęgich obrońców Boga i Ojczyzny. – Wyjdą z niej całe szeregi Lipniczan uzbrojone w męstwo i hart ducha (…)” (z Aktu erygowania ochronki w Lipnicy Murowanej z 1938 r.)

B. Pajor

Zapraszam do galerii zdjęć