SPOTKANIE Z PANIĄ ANIELĄ GROMALĄ

Już od wielu tygodni trwają przygotowania do Niedzieli Palmowej w Lipnicy Murowanej. Niedziela Palmowa  zwana również Niedzielą Męki Pańskiej, została ustanowiona na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, kiedy to mieszkańcy miasta witali Go, machając gałązkami palmowymi. To także wielkie wydarzenie dla każdego mieszkańca Lipnicy. Już od 64 lat jest organizowany Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego. W tym roku pod hasłem: „Niech się w naszym domu tradycja zachowa” z utworu „Tradycja” pana Józefa Piotrowskiego- inicjatora konkursu lipnickich palm.

I w naszym przedszkolu chcąc obudzić ducha tradycji zaprosiliśmy, córkę Józefa Piotrowskiego, panią Anielę Gromalę na zajęcia  robienia lipnickich palm wielkanocnych. Pani Aniela to skarbnica wiedzy o czasach gdy konkurs palm z roku na rok osiągał coraz większy rozgłos, a palmy prześcigały się w  wysokościach.

Pani Aniela, wieloletni pracownik Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej, dziś na emeryturze to także babcia Olusi, Tomusia i Bartusia, naszych przedszkolaków. Podczas spotkania wykonała małą palmę z witek wierzbowych, omawiając na bieżąco prawidłowości robienia palmy. Opisywała dokładnie co możemy użyć, a czego nie, jeśli chcemy aby nasza palma wzięła udział w konkursie. Nawet zaprezentowała wiersz, który mówiła na konkursie palm jako sześcioletnia dziewczynka. Całe spotkanie przebiegło w miłej i radosnej atmosferze.

 

Jot.Zet.

Zapraszamy do fotorelacji