ZAJĘCIA INSPIROWANE ŻYWIOŁEM „ZIEMIA” – SZKOLNE PRZYGODY GANGU FAJNIAKÓW

Lubię po piasku biegać boso, gliną się bawić, kamieniami.
Nogi mnie w dal po ziemi niosą, ciekawy świat poznaję z wami…

W ramach udziału w ogólnopolskim projekcie Szkolne Przygody Gangu Fajniaków, w grupie Sówek, 17 października, odbyły się nietypowe zajęcia inspirowane tym razem żywiołem „ziemia”. Sześciolatki odkrywały tajemnice przyrody, biorąc udział w przeprowadzeniu fascynujących eksperymentów, z których wyciągały właściwe wnioski. W doświadczeniu polegającym na utworzeniu warstw ziemi i zasadzeniu roślin, podlewając je wodą z mlekiem, obserwowały proces nawilżania ziemi. Najbardziej ekscytującym okazał się oczywiście eksperyment „wulkan”, podczas którego żółta lawa wydobywała się z krateru, ku uciesze młodych obserwatorów. Dzieci wysłuchały fragmentu książki Przygody fajniaków i miasto marzeń a także tańczyły do piosenki Ziemia – planeta cała. Podczas zajęć, jak i po nich, w przygotowanym stanowisku badawczym, przesypywały ziemię ogrodową, doniczkową, piasek, dotykały gliny, oglądały różne rodzaje kamieni. Na koniec projektu wykonały prace plastyczne inspirowane przybliżaną im tematyką.
Były to niezwykle pasjonujące zajęcia, mające na celu uwrażliwienie przedszkolaka na piękno otaczającej przyrody. Dzieci są bardzo zafascynowane tematem ochrony środowiska naturalnego, z pewnością przyczynił się do tego ich czynny udział w projekcie Szkolne Przygody Gangu Fajniaków.

A. Piechnik

Zapraszam do obejrzenia zdjęć