WIEŚCI Z GRUPY SÓWEK – DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA, DZIEŃ CHŁOPAKA, INAUGURACJA MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU „MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY”

Ostatnio w grupie „Sówek” mamy mnóstwo okazji do świętowania. 29 września obchodziliśmy, już po raz drugi, Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto ma na celu promocję lektury i głośnego czytania. Zajęcia czytelnicze u Sówek stanowią ważny element planu dnia. Przykładam dużą wagę do tego, by zapewnić podopiecznym ciekawy wybór lektur i zagwarantować korzyści płynące z czytania na głos, takie jak rozwój wyobraźni i koncentracji czy lepsza pamięć. Na zajęcia czytelnicze tego dnia wybrałam opowiadanie z lubianej przez dzieci serii o Franklinie „Franklin i noc pod namiotem”. Lektura okazała się bardzo przyjemna w odbiorze. Dzieci słuchały w skupieniu, a potem potrafiły opowiedzieć treść i odpowiedzieć na pytania. Cieszy fakt, że na hasło: „Dzieci, odkładamy zabawki, poczytam Wam” starszaki szybko reagują wyciszeniem i chęcią wysłuchania opowiadania, wiersza, baśni czy legendy.

        W następnym dniu, 30 września, świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Nie mamy zbyt wielu „męskich” świąt w kalendarzu. Jest Dzień Ojca i Dzień Dziadka, ale by je obchodzić, trzeba mieć dzieci lub wnuki. Od jakiegoś czasu coraz huczniej obchodzi się w Polsce Dzień Chłopaka, którego tradycja wzięła się prawdopodobnie z Japonii. A że w naszej grupie mamy dziesięcioro fantastycznych chłopców, postanowiliśmy wspólnie wszyscy przygotować z okazji ich święta owocowe przyjęcie. W ruch poszły plastikowe nożyki, które posłużyły dzieciom do przyrządzenia sałatki owocowej z przyniesionych przez nie owoców. Zaangażowanie dzieci w urządzanie przyjęcia było widoczne gołym okiem. Kiedy już nakryliśmy do stołów, znaleźliśmy chwilę czasu na quiz dla chłopców. Otrzymali oni 10 trudnych pytań na temat przedszkola (m.in. pytanie o imię pani dyrektor, o imiona pań kucharek, imię pana konserwatora, o nazwy grup, ilość pór roku, dni tygodnia, nazwy miesięcy itp.). Chłopcy długo myśleli nad odpowiedziami, ale były one zadowalające, choć czasem zaskakujące. Nasi bohaterowie zostali nagrodzeni odznakami super chłopaków. Z kolei przystąpiliśmy do sportowych rywalizacji drużynowych, które cieszą się powodzeniem u sześciolatków. Głośny doping zainteresował nawet panią Zosię, która przyłączyła się do kilku konkurencji😊. Po nich uczciliśmy święto chłopców śpiewem, życzeniami i tańcem, a także witaminowym, smacznym, samodzielnie przygotowanym poczęstunkiem.

    Tego dnia rozpoczęliśmy również oficjalnie udział w tegorocznej edycji międzynarodowego projektu edukacyjnego „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” na nieco innych zasadach, niż w roku ubiegłym. Nasz pluszowy przyjaciel, miś Bazyli, ma pewne obawy o stan swojego zdrowia i futerka, dlatego będzie nam towarzyszył na półce przedszkolnej w pobliżu kącika książek i uważnie obserwował wszystkie nasze działania. Do domów dzieci, z teczką „pod pachą” powędruje kolega Bazylego – niedźwiadek polarny, któremu dzieci nadały imię Puszek. Już dzisiaj wyruszył do pierwszego wylosowanego dziecka z naszej „zmisiowanej” gromadki, rozpoczynając oficjalnie pierwszy moduł pod hasłem „Książki dzieciństwa”. Liczę, wzorem roku ubiegłego, na zaangażowanie rodziców w projekt i owocną współpracę.

A. Piechnik

Zapraszam do galerii zdjęć