” Z kulturą mi do twarzy” – podsumowanie działań listopadowych  i grudniowych.

W listopadzie i grudniu grupa Motylków i Kotków  zrealizowała szereg działań projektowych.
Na początku listopada grupa Motylków  uczciła  pamięć żołnierzy spoczywających na lipnickim cmentarzu. Przedszkolaki zapaliły symboliczne znicze i pomodliły się nad mogiłami poległych w czasie I wojny światowej żołnierzy (zadanie 8 Moduł II). Obie grupy wzięły udział w Ogólnopolskiej akcji SZKOŁA DO HYMNU, której celem jest wzmacnianie postaw patriotycznych wśród najmłodszych oraz nabywanie szacunku do symboli narodowych. Działanie to było realizacją zadania  2 z Modułu II.
W ramach tygodnia uprzejmości przedszkolaki utrwaliły magiczne słowa oraz poznawały ciekawe historie o tym, że warto  być miłym, kulturalnym i uprzejmym.
Również w listopadzie odbyły się  ciekawe zajęcia ” Nie ma dzieci,  są ludzie „w ramach zadania 20 z Modułu III. Przedszkolaki zostały zapoznane z konwencją Praw Dziecka oraz postacią Janusza Korczaka. Dowiedziały się o swoich prawach , ale i też o obowiązkach.
W grudniu w grupie Kotków zorganizowano bardzo interesujące spotkanie ze współzałożycielem Fundacji „Nie widząc przeszkód”. Nasz gość opowiedział dzieciom o osobach niewidzących i niedowidzących oraz o sporcie, który sam uprawia – blindfootballu. Dzieci miały możliwość spróbować swoich sił w wielu ciekawych ćwiczeniach z piłką do blindfootballu, mając zasłonięte oczy ( zadanie 4 z Modułu III).  Atmosferę zbliżających się świąt, można było poczuć podczas warsztatów bożonarodzeniowych poprowadzonych przez Rodziców w grupie Kotków.  Dzieci miały możliwość dekorowania pierniczków,  wykonywania pięknych i efektownych ozdób  na choinkę. Tym samym  zrealizowano zadanie 2 z Modułu II. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia  udało się zorganizować wewnątrzprzedszkolny przegląd kolęd i pastorałek, który pozwolił na zintegrowanie grup przedszkolnych i wprowadzenie w świąteczny nastrój. Było to także ciekawe doświadczenie wokalne dla naszych dzieci ( zadanie 4 z Modułu I). Grupa Motylków gościła  u siebie muzyka, tatę jednego z przedszkolaków, który zapoznał dzieci z instrumentem muzycznym jakim jest akordeon. Nie obyło się bez wspólnego radosnego kolędowania przy choince. Tuż przed świętami podczas jednego ze spotkań kolędowych przy choince, dzieci poznały historię rodziny z Nazaretu w filmie Święta Rodzina. Była to dobra  okazja do rozmowy z dziećmi na temat  ich własnej  rodziny, o szacunku do rodziców za ich  miłość, opiekę i  troskę. Dzieci wykonały dla swoich rodziców świąteczne stroiki, które wręczyły  rodzicom, jako prezent pod choinkę.
Przygotowania do przedszkolnej Wigilii to doskonały czas do wprowadzenia zasad kulturalnego zachowania  się przy stole. Zasady Savoir-vivre najpierw zostały omówione, następnie dzieci obejrzały film mówiący o kulturze podczas spożywania posiłków,  a potem same przygotowały poczęstunek dla misiów i lal. Kulminacją była uroczysta Wigilia przedszkolna, gdzie przedszkolaki mogły wykazać się pozyskaną wiedzą   – zadanie 11 i 12 z Modułu  III.
                                                                                                                   R. Krzyżak, B. Pajor