Archive for październik 26th, 2021

WYCIECZKA DZIECI Z GRUPY SÓWEK DO STAREGO WIŚNICZA

26 października 2021 r. dzieci z grupy Sówek udały się do Ośrodka Edukacji Regionalnej w Starym Wiśniczu na warsztaty „Jesień na wsi”. Podczas prezentacji przygotowanej przez panią etnograf Bernadetę Błoniarz, dzieci dowiedziały się, jak dawniej wyglądały narzędzia, maszyny i tradycyjne sposoby gospodarowania przy zbiorze płodów rolnych. Zobaczyły, jak wyczesuje się len, z którego potem robiono nici na materiały. Sówki sprawdziły swoje umiejętności podczas tradycyjnego kiszenia kapusty, a nawet brały udział w konkurencji polegającej na nawlekaniu na czas cząstek jabłek z przeznaczeniem na susz wigilijny (lub naturalne chipsy). Zajęcia te, tak cenne, bo dotyczące ginących zawodów jak i ginącej tradycji, prowadzone przez znawcę tematu, w najstarszym i klimatycznym budynku Starego Wiśnicza, wzbogaciły wiedzę dzieci a także przyniosły im wiele radości. Po warsztatach dzieci utrwaliły wiadomości na temat zasad ruchu drogowego w pobliskim Miasteczku Ruchu Drogowego i spędziły miło czas na placu zabaw. Zadowolone wróciły do przedszkola pytając, czy jeszcze kiedyś pojadą na wspólną wycieczkę.

A. Piechnik, J. Zych

PRZYPOMNIENIE O REGULAMINIE PRZEDSZKOLA

Prosimy, aby zgodnie z obowiązującym Regulaminem Przedszkola, dzieci nie nosiły w przedszkolu biżuterii tzn. łańcuszków, długich kolczyków, wisiorków itp. gdyż stanowić one mogą dla nich zagrożenie.

Najczęstsze wypadki w przedszkolu spowodowane przez te niewielkie przedmioty to:

● zadławienie – utknięcie niewielkiego przedmiotu w drogach oddechowych dziecka może doprowadzić nawet do zagrożenia życia,

● połknięcie – w niektórych sytuacjach konieczna może być nawet interwencja chirurgiczna,

● skaleczenia i zadrapania – niektóre ozdoby posiadają dość ostre zakończenia, którymi maluch może się łatwo skaleczyć. Jest to szczególnie groźne w przypadku kolczyków – dziecko przez nieuwagę może nawet doprowadzić do przerwania ucha,

● bolesne ukłucia,

● umieszczenie przez dziecko ozdoby np. wewnątrz ucha – dzieci mają dużą fantazję i trudno przewidzieć, co zrobią z przedmiotem widzianym po raz pierwszy.

Dodatkowo dziecko może po prostu zniszczyć wisiorek czy kolczyki przez nieumiejętną zabawę. Szczególnie małe dzieci odczuwają często potrzebę dotknięcia nowo zauważonej rzeczy. Wtedy łatwo o zniszczenie nawet drogocennej biżuterii¹.

1. blog.dooplacenia.pl

WAŻNY KOMUNIKAT

Szanowni rodzice,

informujemy, że pozostawianie odpalonego („na chodzie”) samochodu na parkingu jest narażaniem dzieci i dorosłych przychodzących do przedszkola i szkoły na utratę zdrowia. Traci też środowisko. Te częste procedery są również łamaniem prawa. Bardzo prosimy o wyłączanie silnika samochodu podczas przyprowadzania czy odbierania dzieci z przedszkola. Ich dobro jest tu najważniejsze .

Godło_Polski

indeks