PODSUMOWANIE PROGRAMU „Z DOBRYMI MANIERAMI ZA PAN BRAT – SAVOIR VIVRE PRZEDSZKOLAKA”

Od września do końca maja w grupie Sówek realizowałyśmy program profilaktyczno – wychowawczy „Z dobrymi manierami za pan brat – savoir vivre przedszkolaka”. Treści przekazywane dzieciom podczas zajęć uczyły życzliwości i uprzejmości wobec drugiego człowieka oraz umiejętności odpowiedniego zachowania się w różnych sytuacjach życia codziennego: podczas powitania, zawierania znajomości, podczas posiłku, przy stole, w autobusie, w podróży, na ulicy, w bibliotece, w teatrze, podczas przyjęć, rozmów telefonicznych, w lesie, podczas zakupów. Uczyliśmy się również tolerancji i poszanowania dla osób niepełnosprawnych, starszych i chorych. Dzieci poznawały i uczyły się stosować dobre słowa; proszę, dziękuję, przepraszam. Świętowały Dzień Życzliwości, brały udział w różnego rodzaju teatrzykach o tematyce dobrych manier: np. „Tupcio Chrupcio. Umiem się dzielić”, „Tupcio Chrupcio jest kłamczuszkiem”, „Tupcio Chrupcio. Grymaśna myszka”, czasami odgrywając też scenki z książek z serii „Przygody Fenka” m.in. „Rozwiązywanie konfliktów”, „Sprzątam po zabawie, „Czekam na swoją kolej”, „Kłopoty ze słowami” czy cykl poświęcony słowom grzecznościowym. Popołudniami często dzieciom towarzyszyli zabawni bohaterowie książki Grzegorza Kasdepke „Bon czy ton? Savoir – vivre przedszkolaka” Kuba i Buba, których zabawne perypetie uczyły przedszkolaków dobrych manier. Dzieci poznały też mnóstwo wierszy i piosenek o dobrym zachowaniu, a nawet przygotowały przedstawienie z okazji Dnia Kobiet i Dnia Matki wplatając w nie treści o dobrych manierach.

     Jako nauczycielki przedszkola uważamy, że nauka dobrych manier to wielka inwestycja w przyszłość  dzieci. Wiemy, że dziecko uczy się bardzo szybko poprzez obserwację i naśladownictwo. Dlatego my dorośli powinniśmy pamiętać, że dajemy przykład dzieciom  każdego dnia.

     Realizując treści programu starałyśmy się przez cały czas wprowadzać dodatkowe atrakcje, do których zawsze z entuzjazmem podchodzą przedszkolaki. Na długo w ich pamięć wpisały się: Dzień postaci z bajek, kiedy dzieci – krasnoludki urządzały przyjęcie dla Śnieżki, wyjazd autokarem do teatru, wspólne zakupy lodów w lodziarni, udział jednej z dziewczynek w konkursie recytatorsko – krasomówczym „O zachowaniu się, czyli bon ton przedszkolaka – budowanie prawidłowych postaw dziecięcych” czy „Turniej zagadek” będący podsumowaniem wiedzy i umiejętności dzieci w zakresie dziecięcego bon – tonu. Dzieci podzielone na 4 grupy doskonale poradziły sobie z odpowiedziami na wszystkie pytania, wszystkie grupy zdobyły maksymalną ilość punktów i zajęły I miejsce, otrzymując pamiątkową Sówkę – mądrą główkę.

Codzienne systematyczne poznawanie, wprowadzanie i respektowanie zasad dobrego zachowania w codziennym życiu przedszkolnym spowodowało poprawę w zachowaniu dzieci od września, ich lepszą ogładę i obycie w różnych sytuacjach.

A. Piechnik, J. Zych

Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z turnieju