ANDRZEJKI W PRZEDSZKOLU

Koniec listopada od zawsze kojarzy się z wróżbami andrzejkowymi, ich klimatem i magią. Na stałe wpisały się do naszej polskiej kultury i tradycji, bo i od wieków są kultywowane przez coraz to młodsze pokolenia. Przedszkole również, a może przede wszystkim przedszkole, zapoznaje dzieci z tą starą i niezwykle barwną tradycją. To właśnie tutaj przedszkolaki dowiadują się, co oznaczały ongiś wróżby, i jak wielką wagę do nich przykładano. Tę tradycję szczególnie pielęgnowały młode dziewczęta (być może nasze babcie…), które w andrzejkowy wieczór wychodziły na próg swojej chałupy, aby posłuchać, z której strony pies szczeka. Była to istotna wiedza, ponieważ informowała , z którego kierunku przybędzie wymarzony kandydat na męża :) I chociaż dzisiaj w takie cuda nikt już nie wierzy, to zabawy i wróżby andrzejkowe urozmaicają szare i zazwyczaj ponure listopadowe dni i są od nich miłą odskocznią. 

W każdej z grup przedszkolnych odbyła się impreza andrzejkowa, na którą dzieci przybyły przebrane we wspaniałe kolorowe stroje, bo przecież na taką okazję trzeba się pięknie wystroić…. Przedszkolaki miały okazję brać udział w wielu staropolskich wróżbach tj. lanie wosku, tajemnicze talerzyki, poznały swoje przyszłe zawody, a i być może imię przyszłej żony lub męża. Wszystko to , oczywiście z przymrużeniem oka. Następnie Panie zadbały o odpowiednią dawkę ruchu przy wesołej skocznej muzyce, bo jak andrzejki to andrzejki. Rodzice jak zwykle umilili ten wyjątkowy dzień przepysznym i zdrowym poczęstunkiem, za co im bardzo dziękujemy. 

Wierzymy, że ten dzień jak i inne ciekawe wydarzenia z naszego przedszkola zapiszą się w pamięci dzieci, dzięki czemu przetrwają i będą kultywowane w przyszłości.

R. Krzyżak

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

KOTKI

 MISIE

 MOTYLKI

 PSZCZÓŁKI

JEŻYKI

SÓWKI