„UMYJ RĘCE W CIEPŁEJ WODZIE, CZYSTE RĘCE SĄ DZIŚ W MODZIE!” – OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA MYCIA RĄK U „MOTYLKÓW” I „SÓWEK”

15 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Mycia Rąk, którego celem jest uświadamianie i kształtowanie nawyków mycia rąk u najmłodszych, podkreślenie ogromnego znaczenia mycia rąk ciepłą wodą i mydłem, a tym samym zapobieganie chorobom związanym z nieprzestrzeganiem prawidłowej higieny. Do tej akcji włączyło się także nasze przedszkole, a konkretnie dzieci z grupy II – Motylki oraz z grupy V – Sówki, realizując równocześnie jeden z modułów projektu czytelniczego „Mały miś w świecie wielkiej literatury” pod hasłem „Dbamy o zdrowie z małym misiem”.
Czwartkowy poranek przedszkolaki rozpoczęły od zapoznania się z głównym bohaterem dnia – Mydłomenem Czyściochem, którego dzieci od razu polubiły. W tym dniu Motylki oraz Sówki wysłuchały opowiadania „Rozmowa bakterii” autorstwa Katarzyny Wójcik – Bożętka, piosenki „Moda na czyste rączki”, układały historyjkę obrazkową „Wędrówka bakterii”, samodzielnie ustalały kolejność etapów mycia rąk oraz omawiały ilustracje mówiące o tym, w jakich sytuacjach należy bezwzględnie dbać o higienę rąk. Przy pomocy wierszyka „6 skoków do naprawdę czystych rąk” przypomnieliśmy sobie, w jaki sposób prawidłowo i dokładnie myć ręce, na których znajduje się tak wiele niewidocznych dla nas zarazków i bakterii. Podsumowaniem zajęć w obydwu grupach były kropelki z zagadkami oraz ciekawe eksperymenty, dzięki którym dzieci dowiedziały się, że ciepła woda i mydło to idealne połączenie na pozbycie się niebezpiecznych zarazków z naszych rąk. Akcja Światowego Dnia Mycia Rąk ma na celu zachęcić wszystkie dzieci do regularnego mycia rąk i dbania o higienę.

By dobre nawyki związane z myciem rąk szybko nie odeszły w zapomnienie i by stały się tymi, bez którymi dzieci nie będą mogły się obejść w naszych salach powstały specjalne kąciki czystości. Gorąco zachęcamy także rodziców, dziadków, starsze rodzeństwo do pielęgnowania tych niezwykle ważnych nawyków w domu wraz z naszymi młodymi pociechami.

A. Piechnik, J. Zych

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć