SPOTKANIE DZIECI Z GRUPY JEŻYKÓW I SÓWEK Z KONSERWATOREM TKANIN

30 maja w przedszkolu odbyło się spotkanie dzieci z najstarszych grup z konserwatorem tkanin p. Pawłem Piechnikiem – pracownikiem Muzeum Narodowego w Krakowie. Na początku spotkania dzieci wypowiadały się, co to są muzea i co wiedzą na ich temat. Następnie gość zaprezentował dzieciom fragment 10 odcinka filmu pt. „Konserwacja dzieł sztuki” z cyklu „Zaczarowany świat…”, emitowany kilkukrotnie w telewizji TVP ABC, dedykowany dzieciom, a nagrany m.in w pracowni konserwacji tkanin Muzeum Narodowego w Krakowie. Gość dzieci był jednym z bohaterów filmu. Po wyemitowaniu filmu, skupił się on na zaprezentowaniu dzieciom zabytkowych kobierców, omówił w przystępny sposób technikę ich wykonywania jak i sposoby zabezpieczania obiektów zabytkowych i ich konserwacji. Zapoznał dzieci z techniką mikroskopową prezentując mikroskop cyfrowy, który wzbudził spore zainteresowanie. Niektóre dzieci, zaintrygowane krosnem tkackim, chętnie próbowały swoich sił w tkaniu. Podjęły wyzwanie, że stworzą w najbliższym czasie wspólnymi siłami dywanik (ćwicząc przy okazji precyzyjne ruchy dłoni i koncentrację).

       Spotkanie zaciekawiło dzieci sztuką, wprowadziło je nieco w świat kultury, a także zwróciło uwagę na szacunek do zabytkowych obiektów sztuki. Na zakończenie spotkania wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie.

A. Piechnik, J. Zych, I. Nowak

Zapraszamy do galerii zdjęć